Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

02. augusta 2020

Vo svete minulý rok zabili rekordný počet ochrancov prírody, obetí mohlo byť aj viacMinulý rok zabili rekordný počet aktivistov chrániacich životné prostredie. V novej správe to tvrdí medzinárodná nezisková organizácia Global Witness, podľa ktorej každý týždeň zabili viac ako štyroch ...Zdieľať
gettyimages 1252647015 676x451 2.8.2020 - Minulý rok zabili rekordný počet aktivistov chrániacich životné prostredie. V novej správe to tvrdí medzinárodná nezisková organizácia Global Witness, podľa ktorej každý týždeň zabili viac ako štyroch ochranárov.


Celkovo zomrelo 212 ľudí. Oproti roku 2018, keď zabili 164 ochranárov, je to 30-percentný nárast v počte obetí. Niektorí sa však domnievajú, že skutočný počet je oveľa vyšší, keďže sa im zrejme nepodarilo zdokumentovať všetky prípady. Väčšina vinníkov pritom zostala nepotrestaných.

Najviac obetí súvisí s baníctvom, po ktorom nasledujú poľnohospodárstvo a ťažba. Až 40 percent obetí tvoria domorodí obyvatelia brániaci životné prostredie. Najvyšší počet mŕtvych, konkréte 64, zaregistrovali v Kolumbii, pričom oproti predchádzajúcemu roku je to viac ako dvojnásobne viac prípadov. Na Filipínach zomrelo 43 ľudí, v Brazílii zas 24.

Najmenej zasiahnutým kontinentom je Európa, kde vlani zabili v Rumunsku dvoch strážnikov, ktorí sa snažil zabrániť nelegálnej ťažbe dreva.

Viac ako dve tretiny overených prípadov sa stali v Latinskej Amerike, z toho 33 v Amazónii. V Hondurase stúpol počet obetí zo štyroch v roku 2018 na 14 v roku 2019.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vo svete minulý rok zabili rekordný počet ochrancov prírody, obetí mohlo byť aj viac © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Airbus postaví obrovský satelit a použije ho ako nákladnú loď, ktorá privezie vzorky z Marsu
<< predchádzajúci článok
Počet tigrov v niektorých oblastiach rastie, stále je potrebná ich ochrana

Vo svete minulý rok zabili rekordný počet ochrancov prírody, obetí mohlo byť aj viac - diskusné fórum čitateľov