Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

18. októbra 2021

Vo veku 74 rokov zomrela operná speváčka Edita GruberováSopranistka Gruberová počas svojej viac než polstoročie trvajúcej kariéry vystupovala na operných scénach v mnohých krajinách vrátane Rakúska a Nemecka.Zdieľať
Vo veku 74 rokov zomrela operná speváčka Edita Gruberová

Vo veku 74 rokov zomrela v pondelok v Zürichu slovenská operná speváčka Edita Gruberová. Prostredníctvom umeleckej agentúry Hilbert Artists Management to oznámila jej rodina, uviedla na svojej webstránke rakúska verejnoprávna stanica ORF.


Edita Gruberová sa narodila 23. decembra 1946 v Bratislave. V rokoch 1961-1968 študovala na bratislavskom konzervatóriu a neskôr na Vysokej škole múzických umení.

Vo Viedenskej štátnej opere podľa ORF debutovala v roku 1970 v Mozartovej Čarovnej flaute ako Kráľovná noci. O štyri roky neskôr účinkovala v tejto úlohe po prvý raz na javisku bavorskej Štátnej opery. Jej prvým medzinárodným úspechom v roku 1976 bola úloha Zerbinetty v opere Richarda Straussa Ariadna na Naxe.

Sopranistka Gruberová počas svojej viac než polstoročie trvajúcej kariéry vystupovala na operných scénach v mnohých krajinách vrátane Rakúska a Nemecka; účinkovala tiež v slávnej milánskej La Scale, Royal Opera House v Londýne, newyorskej Metropolitnej opere či v parížskej opere. Svoju spevácku kariéru ukončila v roku 2019.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Foxconn chce začať s výrobou elektromobilov, klientmi majú byť automobilky v Číne, Európe či Amerike
<< predchádzajúci článok
Súťaž o anticenu Sexistický kix je spustená, zapojených je 116 reklám s prvkami sexualizácie

Vo veku 74 rokov zomrela operná speváčka Edita Gruberová - diskusné fórum čitateľov