Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

01. júna 2020

Vo veku 84 rokov zomrel Christo, preslávil sa balením pamiatok do látok a plastovVo veku 84 rokov zomrel v nedeľu umelec Christo, známy najmä balením budov a známych pamiatok do látok alebo plastov. Spolupracoval so svojou manželkou Bulharský rodák skonal prirodzenou ...Zdieľať
obit_christo_45138 9d441100dba2455d9b024ca1f2228736 676x451 1.6.2020  - Vo veku 84 rokov zomrel v nedeľu umelec Christo, známy najmä balením budov a známych pamiatok do látok alebo plastov.

Spolupracoval so svojou manželkouBulharský rodák skonal prirodzenou smrťou doma v New Yorku. Oznámili to prostredníctvom jeho oficiálneho profilu na sociálnej sieti Facebook. "Christo žil svoj život naplno, nielenže si vysníval to, čo sa zdalo nemožné, ale to aj realizoval," uvádza vyhlásenie, podľa ktorého umelcove diela spájali ľudí na celom svete.Christo, ktorý sa narodil 13. júna 1935 v Bulharsku, ako Christo Vladimirov Javacheff, žil v Rakúsku, Švajčiarsku a neskôr sa presťahoval do Francúzska. Pracoval so svojou manželkou Jeanne-Claude Denat de Guillebon, ktorú stretol v roku 1958 v Paríži.

Zabalil mnohé známe pamiatky


Spoločne napríklad zabalili berlínsky Reichstag alebo parížsky Pont-Neuf. Jeanne-Claude zomrela v roku 2009 vo veku 74 rokov a Christo pokračoval v práci sám.

V roku 2016 predstavil inštaláciu nazvanú The Floating Piers, ktorú tvorilo 100-tisíc metrov štvorcových jasne žltej látky plávajúcej na polyetylénových kockách v talianskom jazere Iseo.

Budúci rok podľa BBC plánoval zabaliť Víťazný oblúk v Paríži a jeho spolupracovníci to zrejme na základe jeho želania aj uskutočnia.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vo veku 84 rokov zomrel Christo, preslávil sa balením pamiatok do látok a plastov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kráľovná Alžbeta II. si bola prvýkrát od začiatku pandémie zajazdiť na koni (foto)
<< predchádzajúci článok
SuperStar 2020: Víťazkou aktuálneho ročníka sa stala Barbora Piešová. Posledným výkon rozplakala porotcov

Vo veku 84 rokov zomrel Christo, preslávil sa balením pamiatok do látok a plastov - diskusné fórum čitateľov