Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

09. januára 2014

Vo veku 93 rokov zomrela česká herečka Věra TichánkováVo veku 93 rokov zomrela v jednej z pražských nemocníc česká herečka Věra Tichánková. Správu o úmrtí potvrdil aj herečkin manžel, herec a dramatik Jan Skopeček. "Som z toho zdrvený a na to, ...Zdieľať
tichankova BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY) - Vo veku 93 rokov zomrela v jednej z pražských nemocníc česká herečka Věra Tichánková. Správu o úmrtí potvrdil aj herečkin manžel, herec a dramatik Jan Skopeček. "Som z toho zdrvený a na to, kedy bude pohreb, ešte nemám ani pomyslenia," uviedol.


Věra Tichánková sa narodila 7. decembra 1920 v Žarnovickej Huti. V mladosti sa podieľala na protinacistickom odboji, pričom pomáhala získavať potravinové lístky pre osoby v ilegalite. Za túto činnosť ju zatkli a dva roky väznili v Terezíne a v Drážďanoch. Po druhej svetovej vojne pôsobila dva roky v jihlavskom Horáckom divadle, kde sa zoznámila so spomínaným Janom Skopečkom.

Vo filme sa objavila po prvý raz v roku 1958, kedy si zahrala v snímke Touha režiséra Vojtěcha Jasného. Známa je aj ako Heřmanka z televízneho seriálu Jána Roháča Byli jednou dva písaři z roku 1972. Zahrala si tiež v snímkach ako Nech žijú duchovia! (1977), Prázdniny pro psa (1980) či Vratné láhve (2006). Režisér Zdeněk Troška jej ponúkol účinkovanie v trilógii Kameňák (2003, 2004, 2005). V roku 2002 získala Cenu Thálie za celoživotné dielo.

Informácie pochádzajú z webových stránok www.idnes.cz a www.topky.sk.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny fanúšikov People' Choice Awards ovládli Bullocková a Timberlake
<< predchádzajúci článok
V SNG bude po celý rok 2014 voľný vstup na výstavy

Vo veku 93 rokov zomrela česká herečka Věra Tichánková - diskusné fórum čitateľov