Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. septembra 2023

Vo veku 98 rokov odišiel na večnosť taliansky exprezident Giorgio Napolitano, odzrkadľoval veľkú časť histórieVo veku 98 rokov v piatok odišiel na večnosť niekdajší taliansky prezident Giorgio Napolitano. Bol prvou hlavou štátu na Apeninskom polostrove, ktorú ...Zdieľať
italy_obit_napolitano_05076 1 676x472 23.9.2023 (SITA.sk) - Vo veku 98 rokov v piatok odišiel na večnosť niekdajší taliansky prezident Giorgio Napolitano. Bol prvou hlavou štátu na Apeninskom polostrove, ktorú zvolili do tejto funkcie dvakrát. Napolitano strávil posledné týždne pred smrťou v jednej z rímskych nemocníc.


Súčasný taliansky prezident Sergio Mattarella v posolstve vyzdvihol svojho predchodcu vo funkcii hlavy štátu a povedal, že život Napolitana „odzrkadľoval veľkú časť talianskej histórie v druhej polovici 20. storočia“.

Napriek tomu, že Napolitano patril ku komunistom, často sa odkláňal od straníckej srtodoxie. Usiloval sa o dialóg s talianskymi a európskymi socialistami a bol výrazným podporovateľom európskej integrácie. Napolitano bol v prezidentskom úrade v období rokov 2006 až 2015.


Zdroj: SITA.sk - Vo veku 98 rokov odišiel na večnosť taliansky exprezident Giorgio Napolitano, odzrkadľoval veľkú časť histórie © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hydrometeorológovia vydali výstrahu druhého stupňa pred dažďom, platí pre osem okresov
<< predchádzajúci článok
Kanada poskytne Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc vo výške 650 miliónov dolárov, aj výcvik pilotov na stíhačkách F-16