Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. augusta 2019

Vo Venezuele zvážia rozpustenie parlamentuJuan Guaidó, archívna snímka.Zdieľať
Juan Guaidó, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Caracas 13. augusta (TASR) - Venezuelské provládne ústavodarné zhromaždenie ohlásilo vytvorenie komisie s úlohou zvážiť vypísanie predčasných volieb do parlamentu, v ktorom má v súčasnosti prevahu opozícia. S odvolaním sa na venezuelské médiá o tom informovala v utorok agentúra DPA, podľa ktorej ide o zjavný zámer venezuelského prezidenta Nicolása Madura rozpustiť parlament v rámci dlhotrvajúceho mocenského súboja so svojimi protivníkmi.


Opozičný vodca Juan Guaidó, ktorý parlamentu predsedá a začiatkom tohto roka sa vyhlásil sa dočasného prezidenta, už predtým varoval, že Madurova vláda bude presadzovať takýto postup.

Médiá citovali vyjadrenie predsedu ústavodarného zhromaždenia a podpredsedu vládnucej socialistickej strany Diosdada Cabella, podľa ktorého je možné, že spomínaná komisia stanoví termín volieb ešte na tento rok. Riadne voľby sa pritom majú konať až koncom roka 2020.

"Ak pri konzultáciách dospejeme k záveru, že sa voľby musia uskutočniť tento rok, lebo Národné zhromaždenie (parlament) už neexistuje, tak to aj urobíme," povedal Cabello podľa článku denníka El Nacional.

Po tom, ako Maduro dosadil svojich prívržencov do takmer všetkých štátnych inštitúcií vo Venezuele, zostáva parlament na čele s Guaidóom poslednou baštou opozície. Je zároveň jedinou zložkou štátnej moci vo Venezuele, ktorú mnohé iné krajiny vrátane Spojených štátov či Nemecka uznávajú ako demokraticky legitímne, pripomína DPA.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
PODVODNÍK na Liptovskej Mare: Načierno prepravoval rodiny s deťmi
<< predchádzajúci článok
Mzdy v Británii vzrástli v 2. kvartáli najvýraznejšie za 11 rokov

Vo Venezuele zvážia rozpustenie parlamentu - diskusné fórum čitateľov