Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

02. júla 2019

Vo Vihorlatských vrchoch začal kvitnúť typický kvet pohoriaNa archívnej snímke kvitnúca telekia ozdobná (telekia speciosa).Zdieľať
Na archívnej snímke kvitnúca telekia ozdobná (telekia speciosa). Foto: TASR - Michaela Zdražilová
 
Remetské Hámre 2. júla (TASR) – Na prechádzkach Vihorlatskými vrchmi je v súčasnosti možné vidieť typický kvet tohto pohoria zobrazený aj v znaku Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. Ide o telekiu ozdobnú, ktorá práve začala kvitnúť. Informuje o tom CHKO Vihorlat na svojej internetovej stránke.


Telekia ozdobná (Telekia speciosa), mohutná rastlina so žltými kvetmi, sa dá nájsť napríklad pri jazere Morské oko, ktoré sa nachádza neďaleko obce Remetské Hámre v Sobranskom okrese. Obdobie jej kvitnutia sa v nižších polohách Vihorlatských vrchov skončí koncom júla, vo vyšších nadmorských výškach až v auguste. TASR o tom informoval strážca CHKO Vihorlat Ján Vataha.

V minulosti patrila na Slovensku k zákonom chráneným druhom, podľa súčasnej legislatívy sa na ňu už druhová ochrana nevzťahuje. Podľa Vatahových slov už nie je telekia natoľko vzácny druh, aby musel byť chránený.

Rodový latinský názov Telekia pochádza z 19. storočia a je odvodený od mena maďarského grófa a vášnivého cestovateľa Telekiho. Navrhol ho nemecký botanik ako poďakovanie grófovi za to, že mu sponzoroval jeho botanické výskumy.

Vihorlatské vrchy sú najvýchodnejšie slovenské vulkanické pohorie a patria medzi najlesnatejšie na Slovensku. Až 90 percent ich územia zaberajú predovšetkým bukové a jedľovo-bukové lesy.

Územie CHKO Vihorlat má výmeru 17.485 hektárov a rozprestiera sa v štyroch okresoch. Vyskytuje sa tam približne 200 druhov vyšších rastlín a vyše 2000 druhov bezstavovcov.

Vihorlat je významným z hľadiska prirodzenej akumulácie vôd, preto je od roku 1987 vyhlásený za chránenú vodohospodársku oblasť.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Smartfóny Huawei P30 a P30 Pro prichádzajú na Slovensko v novej neprehliadnuteľnej farbe
<< predchádzajúci článok
Slovenský filmár Gregor Valentovič sa zaradil medzi európsku elitu

Vo Vihorlatských vrchoch začal kvitnúť typický kvet pohoria - diskusné fórum čitateľov