Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. decembra 2006

Voľby v Turkménsku sa uskutočnia 11. februáraPrezidentské voľby v Turkménsku sa uskutočnia 11. februára. V utorok o tom rozhodol zákonodarný orgán, tzv. Ľudová rada, ktorá ma 2500 členov a ktorý taktiež vyberie aj kandidátov. Nový ...Zdieľať

AŠCHABAT 26. decembra (WEBNOVINY) - Prezidentské voľby v Turkménsku sa uskutočnia 11. februára. V utorok o tom rozhodol zákonodarný orgán, tzv. Ľudová rada, ktorá ma 2500 členov a ktorý taktiež vyberie aj kandidátov. Nový prezident nahradí vo funkcii nedávno zosnulého prezidenta Saparmurata Nijazova, ktorý vládol 21 rokov.

"Prezidentské voľby sa uskutočnia v súlade s najvyššími demokratickými princípmi," povedal Murad Karryjev, predseda turkménskej volebnej komisie. Gurbanguli Berdymuchamedov, ktorý je poverený dočasným riadením krajiny, povedal, že voľby budú "demokratické". Analytici však tvrdia, že o výsledku volieb bude vopred rozhodnuté.

Kandidatúru na prezidenta oznámil aj bývalý turkménsky vicepremiér Chudajbejberd Orazov, ktorý stojí na čele opozičnej exilovej strany Watan (Vlasť), avšak opozícia nemá takmer žiadne šance uspieť vo voľbách, tvrdia analytici.

"Všetci kandidáti na prezidenta musia nasledovať cestu, ktorú stanovil veľký vodca. Kandidáti musia byť autoritatívni a čestní, lojálni k vlasti a obyvateľom Turkménska ako aj politike prvého prezidenta nezávislého Turkménska," povedal v utorok pre štátnu televíziu Berdymuchamedov.

Smrť Nijazova rozpútala boj o moc, nakoľko prezident nestanovil svojho nástupcu.

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
KDH naďalej odmieta ĽS-HZDS na čele s Mečiarom
<< predchádzajúci článok
Na prvé dieťa štát od januára prispeje sumou 15 460 Sk