Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. januára 2023

Volebné obdobie bude možné skrátiť, prezidentka Čaputová podpísala ústavný zákonPrezidentka Zuzana Čaputová podpísala v stredu schválený ústavný zákon, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava SR. Po novom tak bude možné Volebné obdobieZdieľať
fc8a3797 676x451 25.1.2023 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala v stredu schválený ústavný zákon, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava SR. Po novom tak bude možné Volebné obdobie Národnej rady SR skrátiť uznesením. V tlačovej správe o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.


Za hlasovalo 92 poslancov, proti bolo 44 a zdržalo sa 11 poslancov. Zároveň sa bude nová právna úprava vzťahovať aj na práve prebiehajúce volebné obdobie, teda bude možné skrátiť aj ôsme volebné obdobie. Predkladateľmi návrhu sú poslanci Miloš Svrček a Petra Hajšelová (obaja Sme rodina).

Plénum schválilo pozmeňujúci návrh Márie Kolíkovej (SaS), Michala Šipoša (OĽaNO), Svrčeka (Sme rodina) a nezaradeného poslanca Juraja Šeligu (Za ľudí), na ktorom sa v nedeľu 22. januára dohodli bývalí koaliční partneri. Schválený pozmeňujúci návrh zároveň obsahuje aj zakotvenie princípu pomerného zastúpenia a jedného volebného obvodu v ústave.

Na zmenu volebného systému bude tým pádom potrebná ústavná väčšina, čiže 90 hlasov poslancov namiesto súčasných 76. Išlo o podmienku hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti k predčasným voľbám. Cieľom má byť ochrana súčasného volebného systému pred prípadnými zmenami po parlamentných voľbách.


Zdroj: Webnoviny.sk - Volebné obdobie bude možné skrátiť, prezidentka Čaputová podpísala ústavný zákon © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Klusovou prioritou je diplomatická kariéra a ak sa nenaplní, bude uvažovať o spolupráci s niektorým politickým projektom
<< predchádzajúci článok
Šéfovia piatich ukrajinských oblastných prokuratúr skončili, Zelenskyj plánuje v krokoch pokračovať