Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

12. novembra 2006

Volebný lístok odoslaný poštou mal na obálke jednu z najvzácnejších známokNeprítomný volič z Floridy prišiel o státisíce dolárov, keď nalepil obzvlášť vzácnu poštovú známku na obálku s anonymným volebným lístkom do kongresových volieb.Zdieľať
       Známka "Prevrátená Jenny" z roku 1918 bola pomenovaná podľa obrázka lietadla omylom obráteného hore bruchom, ktoré je na nej vyobrazené. Z tohto druhu sa doteraz našlo iba 100 kusov, čo činí známku jednou z najvzácnejších.

      Poštová známka sa objavila v utorok vo Fort Lauderdale, kde sa hromadili volebné hlasy od voličov z južnej Floridy, uviedol člen komisie browardského okrsku John Rodstrom pre agentúru Reuters.
      Rodstrom vysvetľoval, ako si všimol červeno-modrú Prevrátenú Jenny na veľkej obálke s ďalšími dvoma známkami z 30. rokov minulého storočia a jednou z obdobia druhej svetovej vojny.
      Nominálna hodnota štyroch cenín poštových služieb USA predstavovala 87 centov (cca 23 Sk), uviedol. "Pomyslel som si, ó môj bože, túto známku poznám, už som ju niekedy videl," spomínal Rodstrom (54), ktorý bol zberateľom známok vo svojich chlapčenských rokoch. "Meno som zabudol, ale pamätal som si, že existuje známka s obráteným lietadlom a že je ohromne vzácna."
      Člen komisie sa priznal, že pečiatku pošty nepreskúmal, ale na obálke nenašiel spiatočnú adresu odosielateľa a hlas bol označený ako neplatný, pretože nebolo možné identifikovať voliča.
      Vlani sa podarilo predať rad štyroch vzácnych známok za takmer tri milióny dolárov (cca 80 miliónov Sk), no Rodstrom sa domnieva, že utorkový nález by mohol na dražbe vyniesť 500.000 dolárov (cca 13 miliónov Sk) pre pokladnicu browardského okrsku. "Už je to majetkom vlády," dodal. Pôvodný majiteľ by sotva dokázal, že odosielateľom obálky bol práve on.
      Cenina označená pečiatkou obvykle stráca na hodnote, no Rodstrom tvrdí, že príhoda, ktorá sa so známkou spája plus fakt, že je na obálke spolu s ďalšími starými známkami, by mohli jej cenu zvýšiť.

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Courtney Love je triezva, partnera si nájsť neplánuje
<< predchádzajúci článok
Hviezdy na ľade: Labuda vypadol zo súťaže o 7 kilogramov ľahší

Volebný lístok odoslaný poštou mal na obálke jednu z najvzácnejších známok - diskusné fórum čitateľov