Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. augusta 2018

Voliči hlasujú v druhom kole prezidentských volieb v MaliV africkom štáte Mali sa v nedeľu za sprísnených bezpečnostných opatrení koná druhé kolo prezidentských volieb, v ktorom sa doterajší prezident Ibrahim Boubacar Keita stretne ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bamako 12. augusta (TASR) - V africkom štáte Mali sa v nedeľu za sprísnených bezpečnostných opatrení koná druhé kolo prezidentských volieb, v ktorom sa doterajší prezident Ibrahim Boubacar Keita stretne s kandidátom opozície Soumailom Cissém.


Prvé kolo volieb sa uskutočnilo 29. júla. Zvíťazil v ňom 73-ročný Keita, ktorý získal 41,7 percenta voličov a je považovaný aj za favorita druhého kola. Cissé skončil na druhom mieste s takmer 18 percentami hlasov. Na voľbách sa zúčastnilo 42,4 percenta z vyše ôsmich miliónov registrovaných voličov.

Cissé obvinil svojho súpera z podvodov, ústavný súd však výsledky volieb potvrdil.

Volebné miestnosti sú otvorené do 20.00 h SELČ. Výsledky druhého kola by mali byť známe na budúci týždeň.

Počas Keitovho prvého funkčného obdobia, ktoré sa začalo 4. septembera 2013, došlo k zhoršeniu bezpečnostnej situácie v Mali, pripomína agentúra DPA. Severné a stredné časti územia Mali sužuje násilie spojené s odbojnou činnosťou kočovných berberských Tuaregov i útoky teroristickej organizácie Al-Káida islamského Maghribu (AQMI) a ďalších extrémistických skupín.

V marci 2012 sa severu Mali po vojenskom prevrate zmocnili na istý čas islamskí militanti, kým proti nim v januári 2013 nezasiahli francúzski vojaci.

Úlohu stabilizovať túto západoafrickú krajinu má misia OSN v Mali (MINUSMA), ktorú tvorí 15.000 vojakov a policajtov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Historická električka Kométa odviezla počas leta stovky cestujúcich
<< predchádzajúci článok
Na Námestí slobody v Michalovciach pribudla inteligentná lavička

Voliči hlasujú v druhom kole prezidentských volieb v Mali - diskusné fórum čitateľov