Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. júla 2019

Von der Leyenová sa tento týždeň pokúsi získať dôveru frakcií EP



Ursula von der Leyenová, archívna snímka.



Zdieľať
Ursula von der Leyenová, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 8. júla (TASR) - Nominantka na post predsedu budúcej Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová bude 16. júla v Štrasburgu v tajnom hlasovaní v 751-člennom Európskom parlamente (EP) potrebovať podporu najmenej 376 poslancov. Dovtedy má náročnú pracovnú agendu, predovšetkým v Bruseli, kde v priebehu tohto týždňa zasadajú jednotlivé pracovné výbory a politické frakcie europarlamentu.


V pondelok má Von der Leyenová na programe rokovanie s frakciou Zelení/Európska slobodná aliancia (EFA). Podľa týždenníka Politico štvrtá najsilnejšia skupina v EP (74 hlasov) podmieňuje svoju podporu budúcej šéfke EK tým, aby presadili čo najviac svojej politickej agendy do priorít budúcej exekutívy EÚ a najlepšie využili vzniknutú situáciu. Už aj preto, že v Európskej rade, čiže medzi premiérmi a prezidentmi členských krajín, nie je popri ľudovcoch, socialistoch, liberáloch či konzervatívcoch ani jeden líder z EFA.

Nemecká nominantka na funkciu, ktorú 31. októbra opustí Jean-Claude Juncker, podľa politickej "matematiky" bude v EP potrebovať podporu všetkých troch "hlavných zmluvných strán", ktoré v Európskej rade dosiahli minulotýždňovú dohodu o obsadení najvyšších pozícií v inštitúciách EÚ: poslancov z Európskej ľudovej strany (EPP), socialistov a demokratov (S&D) a liberálov-centristov zo skupiny Obnovme Európu (RE). Tí by dokopy mali vygenerovať pohodlnú väčšinu 444 hlasov.

Kým u väčšiny ľudovcov má Von der Leyenová podporu jasnú — hoci tajné hlasovanie umožní hlasovať proti či zdržať sa —, časť socialistov už naznačila nespokojnosť s jej osobou. Je to prípad najmä 16 nemeckých sociálnych demokratov (SPD) v radoch S&D. Naopak, šéfka frakcie S&D, Španielka Iratxe Garcíová, dala najavo, že Von der Leyenovej treba dať šancu a vypočuť ju. Garcíová vie, že bojkotovaním Von der Leyenovej by padla celá dohoda o vrcholných pozíciách, čo znamená stratu aj pre Španielsko, ktoré získalo post šéfa diplomacie EÚ pre Josepa Borrella.

V stredu sa Von der Leyenová stretne s predstaviteľmi európskych socialistov, so skupinou Obnovme Európu a tiež s Konferenciou predsedov EP, čiže s novým vedením zákonodarného zboru EÚ.

Na pondelok má Von der Leyenová naplánované aj stretnutie s belgickým premiérom Charlesom Michelom. Ten je z európskej rodiny liberálov a v rámci dohody o top pozíciách dostal funkciu predsedu Európskej rady. Michel by mohol podporiť šance Nemky v radoch skupiny Obnovme Európu.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rokovania o minimálnej mzde pokračujú
<< predchádzajúci článok
V Bratislavskom kraji sa bude pomáhať počas Týždňa dobrovoľníctva