Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. apríla 2020

Všetci Slováci, ktorí prídu zo zahraničia, musia absolvovať povinnú karanténu. Koho sa nariadenie netýka?aktualizované 6. apríla, 9:09 Povinnú izoláciu musia absolvovať osoby, ktoré od pondelka vstúpia na územie Slovenska. Vyplýva to z opatreniaZdieľať
gettyimages 1209423875 676x380 6.4.2020 (Webnoviny.sk) -


  • aktualizované 6. apríla, 9:09


  •  

Povinnú izoláciu musia absolvovať osoby, ktoré od pondelka vstúpia na územie Slovenska. Vyplýva to z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Povinnú izoláciu absolvujú v zariadeniach určených štátom na obdobie nevyhnutné na vykonanie laboratórnej diagnostiky COVID-19.

Do izolácie aj osoby v domácnosti


Po zistení negatívneho výsledku zostanú v domácej izolácii na 14 dní, vzťahuje sa to aj na osoby žijúce s ňou v spoločnej domácnosti. Všetci, ktorí od 6. apríla od 7:00 vstúpia na územie Slovenska, to musia oznámiť svojmu všeobecnému lekárovi, v prípade detí pediatrovi.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) tiež upozorňuje na predbežnú registráciu pre ľudí, ktorí sa chcú na Slovensko vrátiť. Potrebný registračný formulár je dostupný na stránke https://navraty.mzv.sk.

Nariadenie izolácie v zariadeniach určených štátom sa nevzťahuje napríklad na tehotné ženy, osoby s obmedzenou schopnosťou orientácie a pohybu, osoby s onkologickým či psychiatrickým ochorením, ťažkou poruchou imunity, osoby s osobitnými výživovými potrebami.

Netýka sa ani osôb s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdca a ciev, s metabolickými poruchami, s epilepsiou, nad 75 rokov či tých, ktorí na Slovensku požívajú diplomatické výsady a imunitu. Týmto ľuďom sa nariaďuje izolácia v domácom prostredí na 14 dní.

Pokuta za nerešpektovanie


Opatrenia sa netýkajú napríklad vodičov nákladnej dopravy, členov posádky lietadla alebo členov leteckého personálu, vodičov a posádky osobnej autobusovej dopravy, ktorí vykonávajú prepravu repatriovaných osôb na Slovensko.

Nevzťahujú sa ani na vodičov a posádky zdravotnej služby, ktorí vykonávajú transport pacienta a vodičov a posádky vykonávajúcich prevoz orgánov určených na transplantáciu, krvi a krvných náhrad.

Uvedené opatrenia sa netýkajú ani osôb, ktoré pracujú v prihraničných oblastiach v pásme do 30 km od štátnej hranice Slovenskej republiky a sú držiteľmi potvrdenia od zamestnávateľa o takomto výkone práce. Za nerešpektovanie tohto opatrenia môže regionálny ÚVZ uložiť pokutu do 1 659 eur.


Zdroj: Webnoviny.sk - Všetci Slováci, ktorí prídu zo zahraničia, musia absolvovať povinnú karanténu. Koho sa nariadenie netýka? © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
McDonald’s rozširuje svoje doručovacie služby
<< predchádzajúci článok
Kráľovná Alžbeta II. sa mimoriadne prihovorila k národu (video)

Všetci Slováci, ktorí prídu zo zahraničia, musia absolvovať povinnú karanténu. Koho sa nariadenie netýka? - diskusné fórum čitateľov