Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

25. novembra 2020

Všetky ženy v Škótsku budú mať menštruačné potreby zadarmo, schválil parlamentŠkótsko sa stalo prvou krajinou na svete, ktorá sprístupnila menštruačné potreby pre všetkých zadarmo. Škótsky parlament v utorok večer jednohlasne schválil príslušný návrh zákona, ktorý ukladá ...Zdieľať
gettyimages 1190209639 676x451 25.11.2020  - Škótsko sa stalo prvou krajinou na svete, ktorá sprístupnila menštruačné potreby pre všetkých zadarmo. Škótsky parlament v utorok večer jednohlasne schválil príslušný návrh zákona, ktorý ukladá miestny úradom povinnosť zabezpečiť, aby boli produkty, ako napríklad tampóny či menštruačné vložky, dostupné pre každého, kto ich potrebuje. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Školy to už robiaMiestne rady sa môžu samé rozhodnúť, aké praktické opatrenia zavedú, musia však "primerane ľahko" a "primerane dôstojne" poskytnúť prístup k rôznym druhom menštruačných výrobkov "každému, kto ich potrebuje".

Plán musí fungovať do dvoch rokov, odvtedy, čo sa návrh stane zákonom. Schválená legislatíva uvádza, že ministri môžu v budúcnosti uložiť povinnosť poskytovať menštruačné potreby iným "špecifikovaným orgánom verejnej služby".

Zároveň tiež, uzákoňuje bezplatné poskytnutie takýchto potrieb na školách a univerzitách. To sa už síce deje, ale takto to má zákonnú ochranu.

Menštruačná chudoba


Návrh zákona parlamentu predložila labouristická poslankyňa Monica Lennon, ktorá bojuje za ukončenie menštruačnej chudoby od roku 2016.

Podľa nej je to "praktická a progresívna" legislatíva, na ktorej dôležitosti ešte pridala pandémia koronavírusu.

"Menštruácie sa pre pandémie nezastavia a práca na zlepšení prístupu k nevyhnutným tampónom, vložkám a opakovane použiteľným produktom nikdy nebola dôležitejšia," vysvetlila politička.


Zdroj: Webnoviny.sk - Všetky ženy v Škótsku budú mať menštruačné potreby zadarmo, schválil parlament © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štát pripravuje novú aplikáciu proti šíreniu COVID-19. Podľa IT odborníka si novinka nájde množstvo odporcov
<< predchádzajúci článok
Česko-slovenský film Slovo prinesie príbeh o ohrození slobody človeka

Všetky ženy v Škótsku budú mať menštruačné potreby zadarmo, schválil parlament - diskusné fórum čitateľov