Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

25. novembra 2020

Česko-slovenský film Slovo prinesie príbeh o ohrození slobody človekaFilm sa opiera o silné herecké výkony nielen ústrednej dvojice.Zdieľať
Štiavnické vrchy

Česká režisérka, scenáristka a spisovateľka Beata Parkanová (Chvilky, 2018) nakrúca nový film Slovo. Má priniesť silný príbeh z minulosti o ohrození slobody človeka, aktuálny aj v súčasnosti. V česko-slovenskej dráme z konca 60. rokov sa v hlavných úlohách predstavia Martin Finger a Gabriela Mikulková.Počas augusta a septembra strávil štáb niekoľko dní pri mori v Poľsku, hlavná časť filmu vznikala na českej Vysočine a v Pardubicku. Začiatkom roka 2021 bude natáčanie pokračovať v slovenských horách, kde sa plánujú nakrúcať zasnežené zimné scény. "Banská Štiavnica a Štiavnické vrchy sú výnimočné slovenské lokácie, ktoré ešte neboli dostatočne zviditeľnené a využité vo filme," uviedol slovenský producent filmu Maroš Hečko.

Podobne ako pri snímke Chvilky, aj k novej dráme Slovo si Parkanová sama napísala scenár. Za kameru sa postavil slovenský kameraman Tomáš Juríček (Amnestie, Kandidát, Backstage, televízna mini séria Mária Terézia), strihačom bude Alois Fišárek (Obecná škola, Kolja, Muzika, Dôverný nepriateľ, Po strnisku bosý) a hudbu skladá Jan P. Muchow (Samotári, Jedna ruka netleská, Ženy v pokušení, Teória tigra).

Slovo sleduje príbeh manželov Václava a Věry v rokoch 1968 a 1969. Tí si navzájom dali slovo, že budú stáť pri sebe v dobrých aj zlých časoch. Sľúbili si, že budú žiť správne, budú mať pevné postoje a neprekročia určité morálne a spoločenské hranice. Doba a okolie ich však vystavujú skúškam. Václav odmieta vstúpiť do komunistickej strany a tlak, ktorému musí čeliť po auguste 1968, ho doženie do psychiatrického ústavu. Dodržať dané slovo je pre neho stále náročnejšie. "Obidvaja sú v podstate slušní a dobrí ľudia z menšieho mesta. Ich morálne nastavenie je skúšané okolím a oni sa napriek všetkému snažia dodržať slovo, ktoré si dali navzájom, ale aj celej rodine a každý sám sebe. Myslím, že väčšie alebo menšie dilemy, či dodržať svoje slovo alebo robiť ústupky v mene rozličných výhod či skrátka len pod tlakom, riešia ľudia stále. Film zachytáva tému, ktorá sa týka každého z nás," hovorí Parkanová. Slovo preto označila za nadčasový film: "Ukazuje, že človek vo všetkých obdobiach a situáciách robí rozhodnutia, ktorých dôsledky často nedokáže predvídať, a ktorý kladie otázku, podľa akých kritérií sa majú tieto rozhodnutia robiť."

Film sa opiera o silné herecké výkony nielen ústrednej dvojice. Vo vedľajších úlohách sa predstavia Bolek Polívka, Vladimír Polívka, Jenovéfa Boková, Petra Hřebíčková, Taťána Medvecká, ako aj slovenskí herci Marek Geišberg, Ján Jackuliak či Juraj Nvota. "Chceli sme, aby aj tú najmenšiu rolu hral skvelý a skúsený herec. V tomto príbehu je každá situácia dôležitá a vďaka jednotlivým hercom získajú všetky drobné momenty na sile a realistickosti," dodal Hečko.

Dráma vzniká v produkcii spoločnosti Bontonfilm Studios, love.FRAME a slovenskej Azyl Production. Premiéra v kinách je naplánovaná na jeseň 2021.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Všetky ženy v Škótsku budú mať menštruačné potreby zadarmo, schválil parlament
<< predchádzajúci článok
IMT Smile predstavuje akustickú skladbu Navždy a uvádza novú výberovku

Česko-slovenský film Slovo prinesie príbeh o ohrození slobody človeka - diskusné fórum čitateľov