Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. mája 2024

Výcvik vojakov na území Ukrajiny zvažuje Európska únia uskutočniť najneskôr v roku 2025Európske vlády a Brusel zvažujú, že najneskôr v roku 2025 uskutočnia cvičenia pre ukrajinské sily na území nielenZdieľať
russia_ukraine_war_84016 676x451 20.5.2024 (SITA.sk) - Európske vlády a Brusel zvažujú, že najneskôr v roku 2025 uskutočnia cvičenia pre ukrajinské sily na území nielen Európskej únie, ale tiež na Ukrajine. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na nemecký denník Die Welt a ďalšie zdroje.


Možnosťou výcviku Ukrajincov na ukrajinskej pôde sa v stredu 15. mája zaoberalo zasadnutie Vojenského výboru EÚ. Túto možnosť navrhol holandský generál Michiel van der Laan, súčasný šéf vojenskej pomocnej misie EÚ na podporu Ukrajiny (EUMAM Ukraine), ktorá cvičí ukrajinských vojakov v Európskej únii.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Podľa Die Welt tento návrh najviac podporujú pobaltské krajiny, východná Európa a Francúzsko. Ostatné krajiny, ako napríklad Nemecko, sa o svojom postoji ešte nerozhodli. Berlín však už vyjadril obavy z bezpečnostných hrozieb.

Inštruktori EÚ na Ukrajine sa môžu stať hlavným cieľom ruských úderov; presun cvičení na ukrajinské územie si tiež môže vyžiadať súhlas parlamentu a dodatočné výdavky. Rovnako nie je jasné, ako bude Európska únia reagovať, ak budú na Ukrajine zabití európski vojaci, uvádza Welt.

Podľa uvedeného denníka rozhodnutie pravdepodobne padne v júli, keď by mali obnoviť mandát spomenutej misie. Ten momentálne platí do novembra tohto roka, pričom väčšina cvičení sa uskutočňuje v Poľsku a Nemecku.Zdroj: SITA.sk - Výcvik vojakov na území Ukrajiny zvažuje Európska únia uskutočniť najneskôr v roku 2025 © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ruské sily zaútočili na letovisko a dediny v Charkovskej oblasti, o život prišlo najmenej 11 ľudí
<< predchádzajúci článok
Blanár nesúhlasí, aby Nemecko bránilo ukrajinské územie zo Slovenska. Zatiahlo by nás to do vojnového konfliktu