Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

19. septembra 2020

Vydražia veci židovského pianistu Szpilmana, o ktorom nakrútili oscarový filmPlniace pero, strieborné vreckové hodinky a ďalšie cenené veci zosnulého židovsko-poľského skladateľa Wladyslawa Szpilmana, skutočného hrdinu oscarového filmu Pianista (2002), budú na budúci týždeň ...Zdieľať
gettyimages 937929912 min 676x451 19.9.2020 (Webnoviny.sk) - Plniace pero, strieborné vreckové hodinky a ďalšie cenené veci zosnulého židovsko-poľského skladateľa Wladyslawa Szpilmana, skutočného hrdinu oscarového filmu Pianista (2002), budú na budúci týždeň predmetom aukcie vo Varšave.


"Tieto hodinky a pero si kúpil na výlete v Paríži v roku 1937 a neskôr mu robili spoločnosť v židovskom gete a v ruinách Varšavy," uviedol Szpilmanov syn Andrzej, ktorý dražbu organizuje so svojím bratom Krzysztofom.

Celú rodinu poslali do Treblinky


Renomovaný hudobník, ktorý zomrel v roku 2000, sa dostal do svetového povedomia vďaka filmu režiséra Romana Polanského nakrúteného podľa Szpilmanovej autobiografie. Tá vyšla v približne 40 jazykoch.

Ako každého židovského obyvateľa poľského hlavného mesta, aj klaviristu a jeho rodinu nacisti v roku 1940 prinútili presťahovať sa do varšavského geta. Privyrábal si vtedy hraním na klavíri v kaviarňach, ktoré zostali otvorené.

V roku 1942 celú pianistovu rodinu poslali na smrť do vyhladzovacieho tábora Treblinka, no Szpilmana ušetrili doslova "v hodine dvanástej" po tom, čo si ho židovský policajt pamätal z koncertu a v poslednej chvíli ho vytiahol z transportu.

Skončil v byte odrezanom od sveta


Szpilmanovi sa neskôr podarilo uniknúť z varšavského geta predtým, ako ho nacisti zlikvidovali. Zvyšok vojny prežil vďaka pomoci priateľov v rôznych úkrytoch, až kým neskončil v prázdnom byte totálne odrezanom od okolitého sveta.

V tomto úkryte naňho natrafil nemecký dôstojník Wilm Hosenfeld, ale namiesto toho, aby ho zabil, požiadal ho, aby hral na klavír. Neskôr Szpilmanovi pomáhal prežiť tým, že mu nosieval jedlo. "Môj otec mu chcel poďakovať a ponúkol mu práve tieto hodinky. Nemec sa urazil a odmietol," uviedol Andrzej Szpilman.

Za to, že zachránil Wladyslawa Szpilmana a aj ďalších, Hosenfeld posmrtne dostal ocenenie Spravodlivý medzi národmi. Táto pocta sa každoročne udeľuje osobám nežidovského pôvodu, ktorí prispeli k záchrane Židov pred holokaustom.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vydražia veci židovského pianistu Szpilmana, o ktorom nakrútili oscarový film © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na festivale Amplión vystúpia legendy českého kabaretu
<< predchádzajúci článok
Hladina morí sa do roku 2100 môže zdvihnúť o takmer štyridsať centimetrov, varujú experti

Vydražia veci židovského pianistu Szpilmana, o ktorom nakrútili oscarový film - diskusné fórum čitateľov