Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

19. septembra 2020

Hladina morí sa do roku 2100 môže zdvihnúť o takmer štyridsať centimetrov, varujú expertiPokračujúce topenie ľadovcov v Antarktíde a Grónsku vplyvom emisií môže do roku 2100 zdvihnúť hladinu morí a oceánov o takmer 40 centimetrov. Vyplýva to z najnovšej medzinárodnej štúdie, ktorej výsledky ...Zdieľať
gettyimages 1161404797 676x451 19.9.2020 - Pokračujúce topenie ľadovcov v Antarktíde a Grónsku vplyvom emisií môže do roku 2100 zdvihnúť hladinu morí a oceánov o takmer 40 centimetrov. Vyplýva to z najnovšej medzinárodnej štúdie, ktorej výsledky publikovali tento týždeň.

Sledovali dva scenáreObrovské ľadové čiapky obsahujú toľko zamrznutej vody, ktorá by postačila na zdvihnutie hladiny o 65 metrov a vedci sa čoraz viac obávajú tempa ich topenia.

Experti z vyše 30 výskumných inštitúcií počas štúdie sledovali dva klimatické scenáre - prvý, kde ľudstvo naďalej znečisťuje planétu na súčasnej úrovni, a druhý, ktorý počíta s drastickým znížením uhlíkových emisií do roku 2100.

Devastačný dopad


Odborníci zistili, že pri prvom scenári by úbytok ľadu v Antarktíde spôsobil, že hladina morí by stúpla o 30 cm, pričom ďalšími deviatimi centimetrami by prispelo Grónsko.

Takéto zvýšenie hladiny by podľa nich malo celosvetovo devastačný dopad, keďže pobrežné oblasti so stovkami miliónov ľudí by čelili opakovaným a mohutným záplavám.

Pri druhom scenári by samotný grónsky ľadovec zdvihol hladinu morí asi o tri centimetre.


Zdroj: Webnoviny.sk - Hladina morí sa do roku 2100 môže zdvihnúť o takmer štyridsať centimetrov, varujú experti © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vydražia veci židovského pianistu Szpilmana, o ktorom nakrútili oscarový film
<< predchádzajúci článok
Zomrel Winston Groom, autor románu Forrest Gump sa dožil 77 rokov

Hladina morí sa do roku 2100 môže zdvihnúť o takmer štyridsať centimetrov, varujú experti - diskusné fórum čitateľov