Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

20. marca 2007

Vynález robotického ramena pre ochrnutých ľudí po mŕtviciTechnologický inštitút v Massachusetts vyvinul robotické rameno pre ľudí, ktorí trpia v dôsledku prekonanej mŕtvice zníženou pohyblivosťou. Tento inovačný prvok by mohol pomôcť tisíckam ...Zdieľať

BRATISLAVA 20. marca (WEBNOVINY) - Technologický inštitút v Massachusetts vyvinul robotické rameno pre ľudí, ktorí trpia v dôsledku prekonanej mŕtvice zníženou pohyblivosťou. Tento inovačný prvok by mohol pomôcť tisíckam pacientov. Očakáva sa, že americká Agentúra pre potraviny a lieky (FDA) udelí projektu súhlas.

Pacientovi sa nasadí na rameno odľahčená výstuha. Senzory umiestnené v prednej a zadnej časti horného ramena zachytia slabé svalové kontrakcie. Ich výstup spustí motor, umiestnený v batohu na chrbte, ktorý umožní kontrolovať pohyb ruky. Deštrukcia mozgových buniek počas mŕtvice môže spôsobiť invaliditu, demenciu či rečový deficit. S pravidelnou terapiou môžu niektoré neuróny obnoviť stratené mozgové funkcie. Počas výskumu sa pacienti s robotickými ramenami snažili zdvíhať predmety či zapínať a vypínať svetlo v miestnosti.

"Cieľom je rehabilitácia postihnutej končatiny, nie vypestovanie závislosti od podporného zariadenia," povedal jeden z tvorcov zariadenia John McBean. Cena robotického ramena by sa mala na americkom trhu pohybovať od 5 000 do 10 000 dolárov (v prepočte zhruba 130 000 až 260 000 korún).

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V trnavskom regióne vznikne združenie automobilových firiem
<< predchádzajúci článok
Herečka Jennifer Hudson poprela hviezdne maniere