Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

22. októbra 2006

Vysielanie do zahraničia sa 29. októbra vracia na krátke vlnySlovenský rozhlas (SRo) obnoví 29. októbra vysielanie do zahraničia na krátkych vlnách, agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SRo Adriana Jobbiková. Vyplýva to zo zmluvy, ktorú uzavrelo ...Zdieľať

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) - Slovenský rozhlas (SRo) obnoví 29. októbra vysielanie do zahraničia na krátkych vlnách, agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SRo Adriana Jobbiková. Vyplýva to zo zmluvy, ktorú uzavrelo Ministerstvo kultúry (MK) SR so SRo o podpore štátu poskytnutím finančných prostriedkov SRo zo štátneho rozpočtu na zabezpečenie vysielania na krátkych vlnách. Zmluva bola podpísaná začiatkom októbra. Podľa Jobbikovej sú prostriedky potrebné na obnovu vysielania SRo na krátkych vlnách na účte rozhlasu od konca minulého týždňa. Ide o sumu 9, 237 milióna korún, ktorá je účelovo viazaná na vysielanie do zahraničia na krátkych vlnách do konca tohto roka. Ak ich teda rozhlas všetky nevyčerpá, musí zvyšok vrátiť. Rozhlas už v týchto dňoch zabezpečil obnovenie vysielania v spolupráci s Rádiokomunikáciami. Ako pre agentúru SITA dodala Jobbiková, SRo vníma rozhodnutie MK SR financovať vysielanie do zahraničia na krátkych vlnách pozitívne a pripomína, že financovanie tejto služby vyplýva štátu zo zákona a je v jeho záujme. "Vysielanie na krátkych vlnách bolo obnovené a v rozpočte MK SR sú vyčlenené prostriedky aj na budúci rok," povedal pre agentúru SITA hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár.

Po transformácii Rádia Slovakia International (RSI) zabezpečuje SRo vysielanie do zahraničia od 1. júla
prostredníctvom satelitu a internetu. Jeho rozsah v slovenčine, angličtine, nemčine, vo francúzštine, ruštine a v španielčine bol zachovaný. Podľa programového riaditeľa SRo Ľuboša Machaja je vysielanie na krátkych vlnách za anachronizmus a tvrdí, že podľa odoziev od poslucháčov, ho väčšina počúva cez satelit alebo cez internetové vysielanie.

Rozpočet na vysielanie rozhlasu na krátkych vlnách bol ročne 55 miliónov, pričom tento typ vysielania je najdrahším spôsobom šírenia rozhlasového signálu. Vysielanie SRo do zahraničia si objednáva zo zákona štát, ktorý ho dlhodobo nedostatočne financoval. SRo ukončil vysielanie RSI na krátkych vlnách 30. júna podľa zmluvy, ktorú uzavrelo jeho bývalé vedenie s Rádiokomunikáciami. Následne začala transformácia RSI, ktorá súvisela so zmenami v organizačnej štruktúre rozhlasu. Zrušením krátkych vĺn chcel SRo ročne ušetriť približne 35 miliónov korún.

Zahraničné vysielanie na krátkych vlnách začal SRo v januári 1993 a vysielanie si podľa zákona objednával a platil štát. Rozhlas najprv vysielal len pre zahraničných Slovákov, neskôr začal vysielať o Slovensku a propagovať ho aj v cudzích jazykoch. Vysielanie na krátkych vlnách sa používa iba na šírenie rozhlasových programov určených pre veľmi vzdialené územia, prakticky na ľubovoľné miesto na zemeguli. Nedá sa použiť pre šírenie v blízkom okolí, preto sa nedá využiť na šírenie programov pre územie Slovenska.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Diddy bude hrať aj vo filmovej verzii A Raisin in the Sun
<< predchádzajúci článok
Dobrovoľní záchranári si uctili obete Pienin