Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

21. októbra 2006

Dobrovoľní záchranári si uctili obete PieninPamätná tabuľa obetiam Pienin a dvojmetrový kovový kríž na vrchole Osobitej budú oddnes mementom pre všetkých návštevníkov Pieninského národného parku (PIENAP). Iniciátorom osadenia kríža ako ...Zdieľať

LESNICA 21. októbra (WEBNOVINY) - Pamätná tabuľa obetiam Pienin a dvojmetrový kovový kríž na vrchole Osobitej budú oddnes mementom pre všetkých návštevníkov Pieninského národného parku (PIENAP). Iniciátorom osadenia kríža ako aj pamätnej tabule bola Horská služba PIENAP-u. Tabuľu a kríž posvätil generálny vikár Spišskej diecézy Ján Zentko. "Pamätná tabuľa je ako dopravná značka na ceste, ktorá upozorňuje návštevníkov a turistov Pienin, že treba zvýšiť pozornosť, aby nedošlo k úrazom, ba dokonca aj k smrteľným zraneniam," uviedol počas slávnostného odhalenia tabule a kríža predseda Horskej služby PIENAP-u Marko Popovič.

Štatistika obetí ani úrazov v Pieninách doteraz neexistuje. "Neexistovala tu horská služba ani inštitúcia, ktorá by zaznamenávala tieto úrazy, či smrteľné zranenia. Osobne sa však pamätám, že to boli desiatky obetí," doplnil M. Popovič. Väčšina z nich sa utopila v Dunajci, ale sú známe aj prípady obetí priamo v skalách. Posledným prípadom bol pred tromi rokmi Poliak, ktorý liezol na Vylízanú, pričom vypadol zo steny a zahynul.

Dobrovoľná horská služba v Pieninách vznikla len minulého roku. Za necelý rok činnosti všetci záchranári Horskej služby PIENAP-u absolvovali kurz Červeného kríža a vybraní členovia sa zúčastnili na záchranárskom kurze, ktorý organizovala Horská záchranná služba. Pieninská horská služba má sídlo v Spišskej Starej Vsi. V súčasnosti má 20 členov. Podstatnú časť činnosti horskej služby tvorila v prvom roku preventívna činnosť priamo v teréne a školenie jednotlivých členov, čo je podmienkou pre vykonávanie dobrovoľnej záchranárskej činnosti.

SITA vydá k správe zvukovú správu.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vysielanie do zahraničia sa 29. októbra vracia na krátke vlny
<< predchádzajúci článok
Al Pacino získa najvyššiu cenu Amerického filmového inštitútu

Dobrovoľní záchranári si uctili obete Pienin - diskusné fórum čitateľov

Maruška22.10. 10:14:02