Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. decembra 2020

Výsledky auditu SND ministerstva kultúry ukázali vyplatenie odmien nad rámec rozpočtu a neoprávnenú valorizáciu


Tagy: mzda odmeny

Ak by Slovenské národné divadlo (SND) malo ročné výnosy podobné tým v minulých rokoch, pokryli by náklady vzniknuté ...Zdieľať
snd 676x451 8.12.2020 (Webnoviny.sk) - Ak by Slovenské národné divadlo (SND) malo ročné výnosy podobné tým v minulých rokoch, pokryli by náklady vzniknuté valorizáciou a odmenami. Ako pre agentúru SITA uviedol dočasne poverený riaditeľ SND Peter Kováč, väčšina zamestnancov divadla v uplynulom období dostávala základnú mzdu alebo 80 percent z nej.


Reagoval tak na výsledky vnútorného auditu SND, ktorý urobilo Ministerstvo kultúry SR. Rezort zistil, že divadlo svojim zamestnancom vyplatilo odmeny nad rámec rozpočtu a neoprávnene valorizovalo ich platy o 10 percent.

Vyplácanie odmien


Kováč vysvetlil, že divadlo vypláca štvrťročné odmeny na základe mzdového poriadku SND a naposledy tieto odmeny vyplatilo v apríli, teda k marcovej výplate.

Podotkol, že v nich boli zohľadnené prípravy a organizácia aktivít k 100. výročiu SND. Zároveň dodal, že divadlo prijalo opatrenia na odstránenie nedostatkov, ktoré vyplynuli z auditu MK SR.

V prípade, že by SND malo ročné výnosy v takej výške, ako v uplynulých rokoch – to znamená okolo 5 miliónov eur, pokrylo by náklady vzniknuté valorizáciou a tiež náklady na pohyblivé zložky mzdy,“ objasnil.

Ústny prísľub


Podľa auditu valorizovanie všetkých platov zamestnancov SND vo februári 2020 Kováčom nebolo nijako kryté rozpočtom divadla ani kontraktom s MK SR.

Kováč to vysvetlil tak, že mal na začiatku roka ústny prísľub od rezortu kultúry v súvislosti s valorizáciou na rok 2020. Doplnil, že o nej odborové organizácie s vedením divadla a zriaďovateľom dlhodobo rokovali.

Honoráre za komparz


Riaditeľ SND v prípade problému, týkajúceho sa systematického vyplácania honorárov za komparz interným zamestnancom, ktorí sa ho zúčastnili v rámci pracovného času, uviedol, že chyba sa stala v spôsobe vyplácania.

Poznamenal, že „komparzné“ v SND sa vypláca v zmysle Mzdového poriadku a táto práca nie je v pracovnej náplni zamestnanca, takže nie je zaplatený za tú istú prácu dvakrát.


Zdroj: Webnoviny.sk - Výsledky auditu SND ministerstva kultúry ukázali vyplatenie odmien nad rámec rozpočtu a neoprávnenú valorizáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: mzda odmeny
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Medzi Matovičom a Čaputovou sa začal otvorený konflikt. Eskaluje rýchlejšie ako medzi expremiérmi a hlavou štátu
<< predchádzajúci článok
MIRRI navrhne pre reguláciu výstavby v národných parkoch zmenu stavebného zákona

Výsledky auditu SND ministerstva kultúry ukázali vyplatenie odmien nad rámec rozpočtu a neoprávnenú valorizáciu - diskusné fórum čitateľov