Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. februára 2006

Vzájomnému spolužitiu Nerómov a Rómov bránia vžité predsudky



KOŠICE 10. septembra (WN/SITA) – Vzájomnému spolužitiu Nerómov a Rómov bránia vžité predsudky. Zhodli sa na tom Róm Zdeněk Pecha zo Spišských Tomášoviec a Mária Gavelerová z Hranovnice. Obaja sa spolu s ďalšími ...



Zdieľať

KOŠICE 10. septembra (WN/SITA) – Vzájomnému spolužitiu Nerómov a Rómov bránia vžité predsudky. Zhodli sa na tom Róm Zdeněk Pecha zo Spišských Tomášoviec a Mária Gavelerová z Hranovnice. Obaja sa spolu s ďalšími zúčastňujú na dvojdňovom seminári v Košiciach, ktorý v rámci projektu Spoločne od sociálneho vylúčenia k integrácii organizuje Inštitút pre verejnú správu. "Cieľom projektu je postupne odbúravať vžité predsudky a naučiť spolu žiť Nerómov a Rómov. Realizátori projektu absolvovali prvú fázu projektu a dozrel čas na vzájomnú výmenu poznatkov a skúsenosti. Nehľadáme možnosti lepšieho žitia Rómov vedľa Nerómov, ale hľadáme možnosti spoločných aktivít,“ povedal včera pre agentúru SITA riaditeľ Inštitútu pre verejnú správu Stanislav Konečný. Dodal, že nejde o finančne náročné aktivity. Chceme, aby Rómovia spoznávali kultúru majority a Nerómovia rómsku kultúru, aby organizovali spoločné akcie a aby sa navzájom rešpektovali. Podľa jeho názoru totiž mnohé predsudky pramenia z toho, že sa ľudia navzájom nepoznajú.

"V našej obci na sociálnom referáte pracujú dve ženy – jedna Nerómka a druhá Rómka. Kedysi Rómka mala na starosti výlučne Rómov. Teraz sme to zariadili tak, že obe vybavujú stránky rovnako. Chvíľu trvalo, kým si Nerómovia zvykli vybavovať svoje záležitosti u rómskej úradníčky, keď bola druhá zaneprázdnená, ale teraz to už funguje bez problémov, “ hovorí Mária Gavelerová. Pripustila, že najmä medzi staršími Hranovničanmi ešte pretrvávajú isté zakorenené predsudky, ktoré sa ťažko odbúravajú. Róm Zdeněk Pecha uviedol, že v Tomášovciach síce nie je rómska osada, ale i tu prevládajú isté predsudky. "Už sme začali rekonštruovať škôlku, do ktorej budú chodiť spoločne rómske i nerómske deti, budujeme detské ihrisko. Robia to spoločne všetci dospelí – Rómovia i Nerómovia. Verím, že ak sa naše deti naučia žiť spolu, skôr k sebe nájdu cestu aj dospelí,“ povedal Pecha. Dodal, že jedným z cieľov tamojšej rómskej komunity je uspieť v komunálnych voľbách, aby mali svojich poslancov v obecnom zastupiteľstve.

Projekt realizuje inštitút v spolupráci s regionálnymi vzdelávacími centrami v Štrbe, Prešove, Košiciach a Michalovciach, kde sa do projektu zapojilo po dvadsať účastníkov v každom centre. Konečný dodal, že do projektu sú zapojení nielen ľudia zo spomínaných centier, ale aj z malých dediniek. Na projekte financovaného zo zdrojov EÚ sa v rámci EQUAL podieľajú aj Gréci a Česi, ktorých zástupcovia sa zúčastňujú aj na seminári. Projekt začal na Slovensku na jeseň minulého roku a potrvá do mája 2007.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Známy maďarský herec a režisér Péter Halász si zorganizoval vlastný pohreb
<< predchádzajúci článok
V Luxore odhalili od roku 1922 prvý hrob z čias faraónov

Vzájomnému spolužitiu Nerómov a Rómov bránia vžité predsudky - diskusné fórum čitateľov

sused10.2. 14:30:09