Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

09. februára 2006

V Luxore odhalili od roku 1922 prvý hrob z čias faraónovV Údolí kráľov v egyptskom Luxore odhalili po prvýkrát od roku 1922 nový hrob z čias faraónov. Nachádza sa v ňom päť sarkofágov múmií a 20 hlinených hrncov. Je vzdialený päť kilometrov od ...Zdieľať

BRATISLAVA 8. februára (WN/SITA) - V Údolí kráľov v egyptskom Luxore odhalili po prvýkrát od roku 1922 nový hrob z čias faraónov. Nachádza sa v ňom päť sarkofágov múmií a 20 hlinených hrncov. Je vzdialený päť kilometrov od miesta posledného odpočinku faraóna Tutanchamona V hrobe je pravdepodobne pochovaný popredný úradník z 18. dynastie, teda z rokov 1539 až 1292 pre naším letopočtom. Sarkofágy zdobia farebné a relatívne výborne zachovalé pohrebné masky. Chodba, ktorá vedie k hrobu bola nájdená už dávno, jej sprístupnenie si však vyžadovalo prácu archeológov a využitie špeciálnych prístrojov.

Hrob Tutanchamona odhalil v roku 1922 Howard Carter. Pre archeológov to malo obrovský význam, pretože je doposiaľ jedinou nájdenou nevyrabovanou hrobkou kráľov. Nálezy z nej si od tej doby pozreli milióny návštevníkov.

Dnes o tom informovala ORF.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vzájomnému spolužitiu Nerómov a Rómov bránia vžité predsudky
<< predchádzajúci článok
Francúzska komédia Stratégie a rozmary na scéne DPOH