Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. apríla 2010

Vzdušný priestor uzatvoria aj nad SlovenskomLeteckí prevádzkovatelia na Slovensku môžu dnes očakávať uzatvorenie vzdušného priestoru nad krajinou. Dôvodom je šírenie vulkanického popola, ...Zdieľať
lietadlo Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) - Leteckí prevádzkovatelia na Slovensku môžu dnes očakávať uzatvorenie vzdušného priestoru nad krajinou. Dôvodom je šírenie vulkanického popola, ktorý pri stredajšej erupcii vychrlila islandská sopka. Predstavitelia Leteckého úradu, ktorí rokovali dopoludnia o situácii so zástupcami leteckých prevádzkových služieb, však zatiaľ neurčili čas, kedy sa tak stane. "Závisí to od správ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ)," priblížil pre agentúru SITA riaditeľ Leteckého úradu Peter Bruna. Ako dodal, zatiaľ nie je rozhodnuté ani o tom, či bude uzatvorený čiastočne alebo celý. Svoje vzdušné priestory dnes už uzavreli Poľsko, Litva, Dánsko a od 13:00 aj susedné Česko. Neskoro popoludní tak urobí aj Rakúsko.

SHMÚ sleduje snímky z družice, podľa ktorých sa dá určiť, ako popol postupuje. Momentálne sa vulkanický popol nachádza nad západnou Európou. Snímky majú k dispozícii každých 15 minút.

Vulkanický popol vážne narušuje leteckú dopravu po celej Európe a tým aj lety na iné kontinenty. Uzavreté sú aj veľké parížske letiská Charlesa de Gaulla a Orly, od polnoci nefunguje helsinské letisko a lety nevybavuje ani medzinárodné letisko v Bruseli. Na nebezpečný sopečný popol, ktorý sa šíri starým kontinentom, zareagovala aj francúzska letecká spoločnosť Air France a zrušila všetky lety do odvolania. Pasažieri mali smolu aj v Španielsku, kde vo štvrtok večer zrušili takmer 500 letov. České letecké úrady už informovali, že ak bude oblak prachu postupovať rovnakým smerom, budú nútené uzavrieť celý vzdušný priestor. Problémy hlási Poľsko, kde sa v sobotu a v nedeľu uskutoční posledná rozlúčka s obeťami sobotňajšieho tragického letu poľského vládneho špeciálu. Nepriaznivé podmienky tak ohrozujú príchod desiatok svetových lídrov.

Európska únia v reakcii na mimoriadny stav ústami eurokomisára pre dopravu Siima Kallasa upozornila, že cestujúci na letiskách majú nárok na občerstvenie a prípadne aj na ubytovanie.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Škoda Auto zvýšila predaj v prvom kvartáli o 25 %
<< predchádzajúci článok
Inflácia v SR nižšia ako v rámci eurozóny aj EÚ