Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. apríla 2010

WALESA: Ak bude treba, môžem byť prezidentomBývalý poľský prezident a jeden z najväčších hrdinov boja proti komunizmu v strednej a východnej Európe Lech Walesa pripustil, že by sa mohol o post ...Zdieľať
bez nazvu Lech Walesa

Foto: SITA/AP
VARŠAVA 17. apríla (WEBNOVINY/Mediafax) - Bývalý poľský prezident a jeden z najväčších hrdinov boja proti komunizmu v strednej a východnej Európe Lech Walesa pripustil, že by sa mohol o post poľského prezidenta opätovne uchádzať. "Keď ma bude moja vlasť potrebovať a keď si to budú moji krajania priať, budem kedykoľvek pripravený," odvetil 66-ročný Walesa na otázku nemeckého magazínu Focus. Medzi Poliakmi však má Walesa už niekoľko rokov nie veľmi veľkú popularitu.

Poľsko prišlo o svojho prezidenta Lecha Kaczyńského minulú sobotu pri leteckom nešťastí neďaleko ruského Smolenska, pri ktorom okrem Kaczyńského zahynulo ďalších 95 ľudí vrátane desiatok popredných predstaviteľov politického či spoločenského života. Kaczyński sa s Walesom veľmi dobre poznal ešte z čias, keď bol jedným z popredných predstaviteľov Walesovho opozičného odborárskeho hnutia Solidarita. V posledných rokoch si síce vymieňali cez médiá uštipačné poznámky, do značnej miery však napriek tomu zostali politickými spojencami.
Poľské prezidentské voľby sa uskutočnia 20. júna. Najväčším favoritom je zatiaľ predseda parlamentu Bronislaw Komorowski z Občianskej platformy premiéra Donalda Tuska. Komorowski sa po Kaczyńského úmrtí stal úradujúcou hlavou krajiny.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bratislavské letisko zrušilo aj dnešné lety
<< predchádzajúci článok
Zahraniční štátnici rušia účasť na Kaczyńského pohrebe

WALESA: Ak bude treba, môžem byť prezidentom - diskusné fórum čitateľov