Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. apríla 2010

Bratislavské letisko zrušilo aj dnešné letyKolaps leteckej dopravy pretrváva, bratislavské Letisko M. R. Štefánika zrušilo všetky prílety a odlety aj na dnes. Hovorkyňa Dana Madunická upozorňuje cestujúcich, že nemusia ...Zdieľať
bratislavske letisko Foto: SITA

BRATISLAVA 17. apríla (WEBNOVINY) - Kolaps leteckej dopravy pretrváva, bratislavské Letisko M. R. Štefánika zrušilo všetky prílety a odlety aj na dnes. Hovorkyňa Dana Madunická upozorňuje cestujúcich, že nemusia chodiť na letisko. O vrátenie peňazí alebo o presun letu na najbližší voľný termín môžu požiadať aj prostredníctvom webových stránok alebo telefonických informačných liniek leteckých spoločností. "Dnes na letisko prichádza minimum cestujúcich, v hale sa nachádzajú len desiatky ľudí, ktorí požiadali o preknihovanie na najbližší let priamo na letisku," uviedla Madunická v rozhovore pre TA3. Pre mimoriadné vyťaženie telefónnych informačných liniek letísk aj samotných prepravcov by mali cestujúci využiť predovšetkých internetové stránky.

Podľa Madunickej uzávierka vzdušného priestoru v piatok ovplyvnila približne 15 odletov a 14 príletov, čo sa týkalo 3 500 cestujúcich. Dnes sa celkové zrušenie letov dotklo takmer 4 000 cestujúcich. Spoločnosť Ryanair zrušila všetky plánované lety na pondelok do 13:00 do Veľkej Británie, Írska, Švédska, Belgicka, Francúzska a Nemecka, doplnila Madunická. So zhoršujúcou sa situáciou v dôsledku mraku zo sopečného popola z islandskej sopky v noci na území Slovenska prerušilo prevádzku aj všetkých sedem stredísk Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - TRANSPORT EUROPE. Posádky však zostávajú v nepretržitej pohotovosti na pracovisku a v prípade zlepšenia poveternostnej situácie bude činnosť staníc vrtuľníkových záchranárov ihneď obnovená.

Na uzávierku vzdušného priestoru už v piatok zareagovali pozemní dopravcovia. Pomoc cestujúcim ponúkajú posilnením autobusových liniek. Dopravca Slovak Lines pridáva autobusy pod značkou Eurolines do Bruselu a Londýna - predbežne v dňoch 17. a 18. apríla. Posilové autobusy pôjdu v časoch riadnych spojov v zmysle cestovného poriadku. "Situáciu monitorujeme a v prípade potreby sme pripravení posilniť aj iné smery," uviedla hovorkyňa Slovak Lines, a. s. Eva Vozárová. Pre mimoriadnu situáciu spoločnosť Slovak Lines vracia klientom bez odrátania storno poplatkov peniaze za cestovné lístky z Bratislavy na letisko Schwechat (pravidelná autobusová linka Bratislava – Viedeň). Platí to pre cestujúcich, ktorí mali zakúpené letenky na odlet z letiska Schwechat a ich lety sú zrušené. Viac informácií dostanú cestujúci medzi 6:30 a 18:30 v Kontaktnom centre Slovak Lines na telefónnom čísle 18 211.

Výnimočná situácia obmedzuje aj cestovné kancelárie. "Vzhľadom na to, že v priebehu apríla nám odchádzajú desiatky zájazdov so stovkami klientov, zatvorený vzdušný priestor od štvrtkového večera ovplyvnil cestu mnohých našich skupín najmä do USA a Mexika," uviedol Jozef Zelizňák z BUBO Travel Agency, ktorá je na Slovensku najväčšou cestovkou na poznávacie zájazdy. Ohrozený je odchod víkendových zájazdov cestovnej kancelárie. "Prosíme všetkých klientov zájazdov s odchodom od pondelka 19. apríla, aby počkali na našu informáciu," uviedol Zelizňák. Klienti s odchodom v sobotu alebo v nedeľu sa môžu informovať na nepretržitej linke 0907 780 088. Manažment BUBO má od štvrtka večera dvadsaťštyrihodinovú službu.

Islandská sopka na juhozápade ostrova vo vulkanicky aktívnej oblasti ľadovca Eyjafjallajökull vybuchla v stredu. Lietadlá ohrozuje mrak sopečného popola, ktorý sa presúva ponad Európu. Slovensko uzatvorilo vzdušný priestor v piatok o 15:00. Obmedzenie potrvá pravdepodobne do nedeľňajšej noci, závisí to od vývoja meteorologickej situácie. Z bezpečnostných dôvodov uzavreli vzdušné priestory aj Belgicko, Dánsko, Estónsko, Holandsko, Lotyšsko, Fínsko, Švajčiarsko, Poľsko, Maďarsko, Česká republika, Rakúsko a Bulharsko.Sopečný popol bude narúšať vzdušný priestor celý víkendSITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
O Miklošovu internetovú univerzitu je záujem
<< predchádzajúci článok
WALESA: Ak bude treba, môžem byť prezidentom

Bratislavské letisko zrušilo aj dnešné lety - diskusné fórum čitateľov