12. júla 2019

WIMBLEDON: Federer postúpil cez Nadala do finále

Švajčiarsky tenista Roger Federer.

Švajčiarsky tenista Roger Federer. Foto: TASR/AP
Wimbledon 12. júla (TASR) - Švajčiarsky tenista Roger Federer sa stal druhým finalistom dvojhry mužov na grandslamovom turnaji vo Wimbledone. V piatkovom semifinále vyradil Španiela Rafaela Nadala za 182 minút v štyroch setoch 7:6 (3), 1:6, 6:3, 6:4. Vo finále sa stretne s lídrom svetového rebríčka a obhajcom titulu na tráve All England Clubu Novakom Djokovičom.

Prvý set priniesol najvyrovnanejšiu bitku. Obaja tenisti si držali servis a rozhodnúť musel tajbrejk. V ňom mal pevnejšiu ruku Federer. V druhom sete však Nadal začal hrať ďalej od siete, Federer navyše robil veľa chýb. V závere setu Švajčiar riskoval a bolo zrejmé, že ho chce mať čím skôr za sebou. Španiel ho získal pre seba v pomere 6:1. V treťom začal Federer úplne inak, zlepšíl servis, spresnil údery a vo štvrtej hre brejkol súpera. Napokon triumfoval 6:3. Štvrtý set už dvojka turnaja z rúk nepustila, v treťom geme Nadal stratil podanie a Federer si napriek obrovskej snahe súpera výhodu brejku udržal až do konca. Dokráčal tak po víťaznú odplatu zo semifinále tohtoročného Roland Garros, kde Nadalovi podľahol v troch setoch. Švajčiar ako osemnásobný šampión si zahrá rekordné 12. finále vo Wimbledone.

Djokovič v úvodnom piatkovom semifinále vyradil Španiela Roberta Bautistu Aguta za 168 minút 6:2, 4:6, 6:3, 6:2. Celkovo má Djokovič na konte štyri wimbledonské a pätnásť grandslamových trofejí. Tridsaťdvaročný zverenec Slováka Mariána Vajdu postúpil do svojho 25. finále na podujatiach veľkej štvorky, viac odohrali len Španiel Rafael Nadal (26), Federera čaká 31. finále. "Plním si ďalší z mojich snov. Musel som však o to tvrdo bojovať, Roberto sa postupne adaptoval na podmienky. Duel sa zlomil v treťom sete, teší ma, že som ho rozhodol v môj prospech," povedal Djokovič v prvej televíznej reakcii.

Bautista Agut dosiahol vo veku 31 rokov už postupom do semifinále životný výsledok, jeho doterajším maximom bolo štvrťfinále na Australian Open. "Myslím si, že v treťom sete som si zaslúžil viac. Bola to najlepšia pasáž súboja, obaja sme hrali veľmi dobre. Vo všeobecnosti som spokojný s mojím vystúpením na turnaji," povedal Španiel, ktorý hral v Londýne ako nasadená dvadsaťtrojka.

Djokovič prelomil hneď prvé podanie súpera v zápase, brejk si pripísal aj v ôsmej hre a do vedenia 1:0 na sety sa dostal bez akýchkoľvek problémov. Po hladkom zisku úvodného dejstva sa však Djokovičova cesta načas skomplikovala, aj Bautista Agut totiž zužitkoval hneď svoj prvý brejkbal a utvoril si rozhodujúci náskok, vyrovnanie na 1:1 spečatil prasiatkom. V treťom sete sa na brejkbalové možnosti čakalo najdlhšie v celom priebehu, v šiestom geme si ju vypracoval Srb a zobral Španielovi servis. Vzápätí sám čelil dvom hrozbám, ale obe odvrátil, druhú po dlhej výmene zakončenej víťazným bekhendom po čiare. Zvyšok setu si už postrážil a zakončil ho rovnako ako predtým Bautista Agut za pomoci prasiatka. Španiel musel bojovať o vlastné podanie už skraja štvrtého dejstva, odvrátil tri brejkbaly, no v tretej ani piatej hre sa mu to nepodarilo a Srb suverénne dokráčal za šiestou finálovou účasťou vo Wimbledone.