Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. februára 2024

Z Tatier postupne miznú reklamy pri cestách (video+foto)Mesto Vysoké Tatry už dlhodobo pracuje na odstraňovaní vizuálneho smogu, predovšetkým reklám pri cestách. V tomto smere už ...Zdieľať
65bcebe8d784a226793798 676x381 6.2.2024 (SITA.sk) - Mesto Vysoké Tatry už dlhodobo pracuje na odstraňovaní vizuálneho smogu, predovšetkým reklám pri cestách.


V tomto smere už podľa primátora Jozefa Štefaňáka vynaložilo úsilie i náklady na odstránenie desiatok takýchto plôch. Z verejných priestorov miznú i tie, ku ktorým sa nikto nehlásil.

Písomná výzva


Vizuálny smog v podobe reklám či bannerov je podľa Štefaňáka problém, ktorý trápi nielen Vysoké Tatry, ale aj celé Slovensko. Nielenže znižujú pozornosť vodičov, ale taktiež narúšajú estetiku prostredia, v prípade Vysokých Tatier aj jedinečného mesta na území Tatranského národného parku.


Z tohto dôvodu prikročila samospráva k riešeniu. „Majiteľom reklám rozmiestnených vo verejných priestoroch sme doručili písomnú výzvu na odstránenie. V prípade, že nereagovali, mestská polícia v spolupráci s majetkovým oddelením začala na lokalitách vo vlastníctve mesta s ich odstraňovaním," vysvetlil primátor.

Vyzdvihnutie za poplatok


Reklamné plochy, ku ktorým sa nikto nehlásil, budú podľa jeho slov uskladnené v priestoroch verejnoprospešných služieb.

Ich majitelia si ich budú môcť vyzdvihnúť za poplatok v stanovených časoch. „Čakali sme na potrebné povolenia a v piatok budeme pokračovať v úseku medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou. Poprosil by som všetkých, ktorí nemajú reklamy oficiálne, aby ich radšej odstránili, avizoval Štefaňák.Podľa náčelníka mestskej polície Mariána Nedorosta je v tomto smere dôležité prijať zmenu všeobecne záväzného nariadenia, spolupracovať s obyvateľmi a komunikovať s prevádzkovateľmi. Tým by sa podľa neho mal vytvoriť vhodný priestor na reklamu, avšak v súlade s územným plánom a s citom pre estetiku.

Mestu sa doteraz podarilo odstrániť viac než 30 ilegálnych pútačov aj vďaka spolupráci so Správou Tatranského národného parku (TANAP) a Správou a údržbou ciest Prešovského samosprávneho kraja. Samospráva zdôrazňuje, že vizuálny smog do Tatier nepatrí.

Za zbytočné označila aj mnohé navádzacie šípky pri cestách, keďže takmer všetci vodiči už využívajú vlastnú navigáciu.


Zdroj: SITA.sk - Z Tatier postupne miznú reklamy pri cestách (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Šéf rozviedky Budanov vyzval Ottawu, aby Ukrajine poskytla vyradené rakety CRV7. Kanada varuje pred nebezpečenstvom
<< predchádzajúci článok
Vo Fakultnej nemocnici v Trnave horeli sklady, na mieste zasahovalo 11 hasičov (foto)