Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. júla 2019

Z tropckej búrky Barry sa pred príchodom nad pevninu stal hurikánMohutná tropická búrka Barry, blížiaca sa k pobrežiu amerického štátu Louisiana, zosilnela v sobotu na hurikán. Stalo sa tak po tom, čo sprievodný vietor prekročil ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
New Orleans 13. júla (TASR) - Mohutná tropická búrka Barry, blížiaca sa k pobrežiu amerického štátu Louisiana, zosilnela v sobotu na hurikán. Stalo sa tak po tom, čo sprievodný vietor prekročil rýchlosť 120 kilometrov za hodinu, informovali agentúry AFP a AP s odvolaním sa na najnovšiu výstrahu Národného centra pre hurikány (NHC).


Oko hurikánu sa krátko pred poludním miestneho času nachádzalo 65 kilometrov južne od mesta Lafayette a pohybovalo sa severozápadným smerom rýchlosťou deväť km/h.

Barry sa zároveň stal prvým hurikánom tohtoročnej sezóny, ktorá trvá od júna do novembra. Americký prezident Donald Trump už v piatok vyhlásil v štáte Louisiana núdzový stav, čím umožnil prísun federálnej pomoci, o ktorú žiadal louisianský guvernér John Bel Edwards.

Prichádzajúca búrka vyvolala spomienky na hurikán Katrina, pri ktorom bolo v roku 2005 zaplavených približne 80 percent územia New Orleans. Katrina udrela aj na iné oblasti Louisiany, ako aj štátov Mississippi a Alabama, pričom si vyžiadala približne 1800 mŕtvych a škody v hodnote 150 miliárd dolárov (133 miliárd eur).

Úrady v Louisiane urýchlili v posledných hodinách evakuačné opatrenia. Niekoľko leteckých spoločností dočasne zrušilo lety do New Orleansu. V nížinách v okolí správneho celku Plaquemines Parish tisíce ľudí opustili svoje domovy.

Hladina rieky Mississippi dosiahla v New Orleanse výšku viac ako päť metrov. Podľa meteorológov by sa rieka mala kulminovať na úrovni 579 centimetrov. New Orleans je chránený hrádzami vysokými 6,1 metra.

Starostka New Orleansu LaToya Cantrellová v piatok večer vyzvala občanov, aby zostali doma. Obyvatelia štvrte French Quarter to však neodradilo a pripravili si "hurikánové kokteily" a spievajúc sa potulovali po večerných uliciach.

Kvôli hurikánu odložila skupina Rolling Stones svoj koncert naplánovaný na nedeľu v New Orleanse. "Sme s vami — s vami to aj prečkáme," odkázala svetoznáma kapela svojim fanúšikom.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hongkong: Polícia rozohnala demonštrantov pri hraniciach s Čínou
<< predchádzajúci článok
Otvorili parížsku reštauráciu zničenú počas protestu žltých viest

Z tropckej búrky Barry sa pred príchodom nad pevninu stal hurikán - diskusné fórum čitateľov