Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. apríla 2009

Za zbúranie amfiteátra v Bratislave hrozí investorovi pokutaZa nelegálne zbúranie amfiteátra na Drotárskej ulici v bratislavskom Starom Meste hrozí investorovi – spoločnosti Apollo Arena, pokuta do 13 270 €. V súčasnosti rozhoduje o výške pokuty ...Zdieľať
BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Za nelegálne zbúranie amfiteátra na Drotárskej ulici v bratislavskom Starom Meste hrozí investorovi – spoločnosti Apollo Arena, pokuta do 13 270 €. V súčasnosti rozhoduje o výške pokuty staromestský stavebný úrad, výsledok by mohol byť známy už v najbližších dňoch. Lehota je totiž do 30 dní od správneho konania, ktoré bolo 7. apríla. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa mestskej časti Alena Kopřivová.


V prvej dekáde apríla sa podľa hovorkyne uskutočnilo na stavebnom úrade konanie o správnom delikte, zúčastnili sa na ňom zástupcovia spoločnosti Apollo Arena, ktorí vysvetľovali, prečo búrali nad rámec povolenia. „To povolenie sa týkalo iba častí stavby poškodených vlaňajším aprílovým požiarom. Súčasne upozornili, že dva dni pred konaním požiadali písomne stavebný úrad o nariadenie neodkladných prác v dôsledku potreby odstránenia nebezpečenstva bezprostrednej ujmy,“ spresnila. Úlohou stavebného úradu je podľa nej teraz vyhodnotiť všetky získané informácie a rozhodnúť o výške pokuty za správny delikt, ktorého sa mal stavebník týmto činom dopustiť.

„Zástupcovia spoločnosti Apollo Arena uviedli, že keď zbúrali ohňom poškodené časti (strešná konštrukcia, oceľové nosníky nad javiskom a nenosné priečky), mali pochybnosti o statickej spôsobilosti ostatných konštrukcií hlavnej budovy,“ uviedla Kopřivová. Preto si nechali vyhotoviť odborné stanovisko znalcom v odvetví statika stavieb - v ňom je uvedené, že oceľová konštrukcia je zo statického hľadiska nefunkčná, preto ju treba bezodkladne odstrániť. Zástupcovia spoločnosti podľa nej tiež upozornili na to, že po areáli sa pohybujú osoby, ktoré to, čo ostalo, ďalej devastujú - rozoberajú.

O zbúranie celého amfiteátra požiadalo už dávno hlavné mesto, keď bolo ešte vlastníkom objektu. Stavebný úrad vydal búracie povolenie vlani, proti nemu sa však odvolala firma Debut, ktorá mala v amfiteátri prenajaté priestory. V súčasnosti sa firma Debut stále súdi so Starým Mestom o predĺženie nájomnej zmluvy. Podľa Kopřivovej podala spoločnosť šesť žalôb, okrem Starého Mesta aj napríklad na hlavné mesto, súdy však zatiaľ nerozhodli. Platnosťou búracieho povolenia sa zaoberal aj Krajský stavebný úrad Bratislava, ktorý zamietol búracie povolenie a vrátil ho staromestskému stavebnému úradu ako prvostupňovému orgánu na nové konanie. „Vzhľadom na neukončené súdne spory, v ktorých je žalobcom spoločnosť Debut, stavebný úrad konanie o asanácii stavby prerušil. „Budeme čakať na verdikt súdov, na ktoré sa s viacerými žalobami obrátila spoločnosť Debut. Pre investora to znamená, že sa dovtedy musí zdržať akejkoľvek stavebnej činnosti,“ dodala hovorkyňa.

Stanovisko spoločnosti Apollo Arena sa agentúre SITA získať nepodarilo.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na univerzite v Baku sa strieľalo
<< predchádzajúci článok
V Čechách sa zotavuje podpálená Rómka

Za zbúranie amfiteátra v Bratislave hrozí investorovi pokuta - diskusné fórum čitateľov