Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. augusta 2007

Záchranná operácia po zrútení mosta v Minneapolise sa skončila



Najmenej štyria ľudia zahynuli, 62 bolo zranených, 20 až 30 je nezvestných po tom, ako sa v americkom meste Minneapolis v štáte Minnesota počas stredajšej popoludňajšej dopravnej špičky ...



Zdieľať

MINNEAPOLIS 2. augusta (WEBNOVINY) - Najmenej štyria ľudia zahynuli, 62 bolo zranených, 20 až 30 je nezvestných po tom, ako sa v americkom meste Minneapolis v štáte Minnesota počas stredajšej popoludňajšej dopravnej špičky zrútil diaľničný most cez rieku Mississippi. Potápači vo štvrtok hľadali v rieke telá ďalších prípadných obetí v potopených autách a pokrivených oceľových častiach mosta, nádej na nájdenie živých je však mizivá. Ako uviedol šéf minneapoliskej polície Tim Dolan, v rieke je podľa informácií pobrežnej hliadky 30 až 50 áut. Vozidlá spadli z dvadsaťmetrovej výšky z mosta, po ktorom viedla štvorprúdová diaľnica v oboch smeroch. Oficiálne miesta znížili počet obetí z deväť na štyri, očakávajú však nárast počtu mŕtvych.

Most s diaľnicou 35W spájajúcou Minneapolis so St. Paul, na ktorej prebiehali opravné práce, sa prelomil na niekoľko kusov a spadol do rieky približne o 18:10 miestneho času (00:10 SELČ), oznámili americké médiá. Zo záberov bezpečnostnej kamery vyplýva, že celá tragédia netrvala ani štyri sekundy. Severná časť mosta sa podľa všetkého zrútila ako prvá, nasledoval južný koniec. Podľa šerifa okresu Hennepin Richarda Staneka odstraňovanie trosiek bude trvať najmenej päť dní. Na miesto nešťastia smerujú federálni úradníci a minnesotskí zákonodarcovia, aby začali vyšetrovanie tragédie. Tím vyšetrovateľov vyšle aj Národná rada USA pre bezpečnosť dopravy (NTSB), uviedol jej hovorca Ted Lopatkiewicz.

Medzi vozidlami, ktoré sa nachádzali na moste v čase nešťastia, bol aj školský autobus s viac ako 50 deťmi vracajúcimi sa z výletu. Všetky deti unikli cez zadné dvere, osem z nich vo veku 5 až 14 rokov hospitalizovali. Ako povedala 12-ročná Nina Jenkinsová, "vyskočili sme na diaľnicu a potom na chodník."

Po štyroch hodinách záchranného úsilia veliteľ hasičského zboru v Minneapolise Jim Clack uviedol, že 60 ľudí previezli do nemocnice a nie je pravdepodobné, že nájdu ďalších, ktorí nešťastie prežili. Úsilie preto presúvajú na odstraňovacie práce. "Posunuli sme sa zo záchranného režimu na režim obnovy," povedal. Americké ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť uviedlo, že nič nenasvedčuje možnosti teroristického činu. "Pre Minnesotu je to katastrofa historických rozmerov," vyhlásil guvernér štátu Tim Pawlenty.

Minnesotské ministerstvo dopravy podľa guvernéra naposledy uskutočnilo inšpekciu štyridsaťročného oceľového mosta v roku 2006, predtým v roku 2005, a nezistilo žiadne konštrukčné problémy. "Bolo tam niekoľko menších vecí, ktoré potrebovali pozornosť," uviedol. Ako však napísali miestne noviny Star Tribune, most bol podľa ministerstva dopravy "štrukturálne poruchový" pred dvoma rokmi. V hodnotení od 1 do 10 mal štvrtú priečku z dôvodu chátrania, drobenia a opotrebovanosti.

V správe, ktorú v roku 2001 vypracovalo štátne ministerstvo dopravy, sa uvádza, že most "by v dohľadnej budúcnosti nemal mať žiadne problémy s súvislosti s únavovým praskaním " a neodporučilo predčasnú náhradu mosta. V záveroch však spomenulo problémy týkajúce sa korózie oceľových nosníkov, ako aj nedostatočných zvarov. Most bol podľa správy totiž postavený podľa noriem platných v roku 1961, tie sú však odvtedy oveľa prísnejšie. Americká spoločnosť stavebných inžinierov upozornila na korodovanie mostov a ďalšej americkej infraštruktúry vo svojej správe z roku 2003, podľa ktorej 27 percent amerických mostov je štrukturálne poruchových alebo funkčne zastaraných.

Príčina pádu 580 metrov dlhého mosta zatiaľ nie je známa, robili tam však práce "ako náhrada ochranných nárazníkov, práce na mostných kĺboch." V posledných mesiacoch bola preto prevádzka obmedzená len na niektoré z dopravných pruhov. V čase nešťastia sa na moste nachádzalo 18 robotníkov, jeden z nich je nezvestný, uviedol Tom Sloan, vedúci mostnej divízie spoločnosti Progressive Contractors Inc. v St. Michael. Podľa Sloana posádka v rámci bežných opráv dokončovala betónovú úpravu povrchu, čo bola posledná fáza projektu. Po moste, postavenom v roku 1967 za použitia jediného oceľového oblúka, denne prechádzalo okolo 100 tisíc áut, uviedlo ministerstvo dopravy Minnesoty.

SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tomanová má plnú podporu premiéra Fica
<< predchádzajúci článok
SMK chce iniciovať v opozícii odvolanie Tomanovej