Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. januára 2018

Zákaz používania pyrotechniky v národnom parku ľudia stále porušujúAj napriek celoplošnému zákazu používať pyrotechniku na území Tatranského národného parku (TANAP), množstvo ľudí na Nový rok odpaľovalo delobuchy a ohňostroje. ...Zdieľať
Ilustračné foto.Foto: TASR
Vysoké Tatry 2. januára (TASR) – Aj napriek celoplošnému zákazu používať pyrotechniku na území Tatranského národného parku (TANAP), množstvo ľudí na Nový rok odpaľovalo delobuchy a ohňostroje. Riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko potvrdil, že išlo predovšetkým o intravilán mesta, mimo neho nezaznamenali žiadne porušenia zákazu. "Sú ľudia, ktorí predpisy rešpektujú a sú takí, ktorí ich porušujú, čo symbolizuje aj nejakú úroveň tohto národa. V drvivej väčšine šlo o fyzické osoby, ktoré toto nariadenie odignorovali," konštatoval.


Väčšie či menšie ohňostroje pritom bolo vidieť aj z podhoria Vysokých Tatier, najviac ich bolo v okolí najväčších tatranských osád. Z prístupu ľudí je riaditeľ Správy TANAP sklamaný, hoci dodáva, že je to každým rokom lepšie a porušení je menej. "V minulosti sme riešili prípady, kedy ubytovacie zariadenia robili ohňostroje, z hladiny Štrbského plesa odpaľovali delobuchy nejakí turisti. Asi dva týždne pred Silvestrom sme všetkým prevádzkovateľom ubytovania posielali apel a zároveň v anglickej aj ruskej mutácii vysvetlenie, prečo sa nesmie používať pyrotechnika v národnom parku. Toto robíme už minimálne päť rokov a prinieslo to svoje ovocie. Hotely a penzióny takéto ohňostroje nerobia," uviedol Majko.

Zástupca náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Jozef Štefaňák tvrdí, že tento problém vyrieši jedine zákaz, prípadne obmedzenie predaja silnejších delobuchov v obchodoch. "Tu musí nastúpiť štát a regulovať tento predaj. Toto územie je tak veľké, že aj keby tu boli stovky policajtov a strážcov prírody, aj tak sa nájdu miesta, kde by tú pyrotechniku ľudia odpálili," konštatoval. Podľa neho najviac zákaz porušujú turisti a návštevníci Tatier, menej domáci. Často pod vplyvom alkoholu si neuvedomujú, že škodia nielen sebe, ale aj prírode.

"Je veľmi ťažké tieto osoby identifikovať, pretože skôr než strážca alebo policajt dobehne na miesto, je po ohňostroji a nikto sa neprizná," zdôraznil Majko. Podľa neho je potrebné do budúcna ľudí viac vychovávať v ochrane prírody, aby si uvedomili, že podobná zábava škodí zvieratám v národnom parku. Pre divo žijúce zvieratá s vyvinutým veľmi citlivým sluchom je pyrotechnika stresovým zážitkom. Počujú zvuky v podstatne inom frekvenčnom rozsahu a vidia v ďaleko širšom zrakovom poli než človek. Dlhé doliny a skalné steny poskytujú vhodné podmienky pre šírenie a zosilnenie hlasných zvukových efektov, ktoré spôsobujú plašenie kamzíkov v čase ich nočného odpočinku. "V snahe uniknúť za každú cenu pred nebezpečenstvom sa jeden alebo všetky jedince dávajú na útek, často aj cez veľmi nepriaznivý terén, čo môže spôsobovať zranenia, prípadne až strhnutie lavíny a ich smrť," uzatvára Majko.

Ilustračné foto. Foto: TASR - HZS


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sýria vidí za protestmi v Iráne sprisahanie USA a Izraela
<< predchádzajúci článok
Maďarská vláda poprela, že verejnú sféru čaká masové prepúšťanie

Zákaz používania pyrotechniky v národnom parku ľudia stále porušujú - diskusné fórum čitateľov