Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

04. októbra 2020

Zakladateľ Berlinale bol súčasťou nacistickej mašinérie, Alfred Bauer svoju minulosť tajilBerlínsky medzinárodný filmový festival tento týždeň prostredníctvom oficiálnej stránky publikoval štúdiu, ktorá poukazuje na významné pôsobenie zakladateľa a dlhoročného riaditeľa tohto podujatia v ...Zdieľať
germany_berlin_film_festival_32068 068b677f90e94304a51c77bc3a3bba7f 676x480 4.10.2020 (Webnoviny.sk) - Berlínsky medzinárodný filmový festival tento týždeň prostredníctvom oficiálnej stránky publikoval štúdiu, ktorá poukazuje na významné pôsobenie zakladateľa a dlhoročného riaditeľa tohto podujatia v nacistickom propagandistickom aparáte.


Alfred Bauer (1911-1986), ktorý riadil festival "Berlinale" v období rokov 1951-1976, bol predtým vysokopostaveným funkcionárom filmovej správy Tretej ríše.

Požiadali o nezávislé vyšetrovanie


Minister propagandy Joseph Goebbels vytvoril túto organizáciu v roku 1942, aby dohliadala na filmovú produkciu.

Bauer mal svojou prítomnosťou prispieť k fungovaniu, stabilizácii a legitimizácii nacistického režimu, uvádza sa na webe festivalu. Tieto skutočnosti, ktoré Bauer dlhé roky tajil, sa prvýkrát objavili v článku týždenníka Die Zeit vlani v januári.

Spomenuté historické fakty viedli organizátorov Berlinale k tomu, že jedna z hlavných cien už nebude pomenovaná po bývalom riaditeľovi podujatia.

Požiadali tiež mníchovský Inštitút pre súčasné dejiny (IfZ) o nezávislé vyšetrovanie.

Bauer sa snažil zahladiť stopy


Bauer podľa historikov zohrával kľúčovú úlohu pri sledovaní hercov, producentov a ďalších členov filmového priemyslu.

Po druhej svetovej vojne sa snažil zahladiť všetky stopy svojej nacistickej minulosti. Spojeneckým vyšetrovateľom dokonca povedal, že patril k oponentom nacistického režimu.

"Bauer sa javí ako jeden z mnohých nemeckých kultúrnych predstaviteľov, ktorí dokázali zamiesť svoju nacistickú minulosť pod koberec a plynulo pokračovať v kariére po páde Adolfa Hitlera," povedala vedúca predstaviteľka Berlinale Mariette Rissenbeeková.

Berlinale patrí spoločne s podujatiami v Cannes a Benátkach medzi najlepšie európske filmové festivaly.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zakladateľ Berlinale bol súčasťou nacistickej mašinérie, Alfred Bauer svoju minulosť tajil © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel Kenzo Takada, módny návrhár podľahol komplikáciám spôsobeným koronavírusom
<< predchádzajúci článok
AC/DC ohlásili comeback s Brianom Johnsonom

Zakladateľ Berlinale bol súčasťou nacistickej mašinérie, Alfred Bauer svoju minulosť tajil - diskusné fórum čitateľov