Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. septembra 2018

Zamestnanec by mal každých päť rokov získať novú zručnosť



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Bratislava 24. septembra (TASR) - V súčasnosti musia zamestnanci nadobúdať nové zručnosti každých päť rokov, zatiaľ čo v minulosti to bolo priemerne raz za 20 až 25 rokov. Namiesto vopred naprogramovanej profesijnej kariéry u jedného zamestnávateľa začína byť trendom celoživotné vzdelávanie, práca pre viac zamestnávateľov či externé úväzky, mobilita a schopnosť prispôsobiť sa požiadavkám a trendom pracovného trhu. Vyplýva to zo zistení, ktoré personálna agentúra Adecco zverejnila vo svojej štúdii 4. priemyselná revolúcia v strednej a východnej Európe.


Podľa tejto štúdie sa zrýchľuje tempo technologického, demografického a sociálno-ekonomického vývoja, čím sa menia celé odvetvia a biznisové modely a skracuje sa životnosť súčasných zručností zamestnancov. Niektoré pracovné pozície odchádzajú do histórie a zároveň vznikajú nové.

"Na slovenskom pracovnom trhu dnes najviac chýbajú pracovníci vo výrobe a pridružených odvetviach. Z kvalifikovaných pozícií je dlhodobo nedostatok IT špecialistov, nasledujú finanční špecialisti a odborníci v segmente automobilového priemyslu," priblížila pre TASR Ivana Heretik Vačoková zo spoločnosti Adecco Slovakia.

"Kandidáti nie sú ochotní sa sťahovať za prácou, majú vyššie platové očakávania, než je ponuka na príslušné miesto a často neovládajú anglický jazyk na požadovanej úrovni. Pri technických pozíciách uchádzači veľmi často nezvládnu najnovšie technológie, keďže školský systém im to neumožňuje, prípadne majú len teoretické vedomosti," vymenovala nedostatky, s akými sa možno pravidelne stretnúť pri uchádzačoch o zamestnanie.

Faktormi, ktoré urýchľujú vývoj na pracovnom trhu v Európe, sú geopolitická nestabilita, klimatická zmena a narastajúci apel na ekologickejšie hospodárstvo, ako aj rýchla urbanizácia. Pracovné prostredie napríklad aj smerom k pružným pracovným úväzkom potom menia mobilný internet a cloudové technológie, pokroky vo výkone výpočtovej techniky a veľké objemy dát, crowdsourcing, zdieľaná ekonomika a peer-to-peer platformy.

Súčasné druhé desaťročie charakterizuje nadšenie pre nové zdroje energie a technológie, pokroková výroba a 3D tlač. Spoločnosť sa začala intenzívnejšie zaoberať dlhovekosťou a starnutím populácie, podporuje rastúce ambície a ekonomickú silu žien, ako novodobý fenomén vznikli nové obavy spotrebiteľov o etiku a súkromie. Najvýznamnejšími faktormi, ktoré zmenia pracovný trh do konca desaťročia, budú vyspelá robotika a autonómna doprava, umelá inteligencia a učenie sa strojov, ďalej tiež moderné materiály, biotechnológie a genomika.

Stredná a východná Európa sa stala lídrom v automobilovom priemysle a súčasne prispieva k intenzívnemu rastu v oblasti informačných a komunikačných technológií v pomere k HDP. Vo väčšine krajín strednej a východnej Európy nastáva posun od povolaní s úzkym profilom zručností k profesiám s viacerými schopnosťami. Kariérny vývoj podľa štúdie už nie je iba lineárny a pre zamestnancov je čoraz atraktívnejšia možnosť pracovať na vlastných projektoch, než závislosť na benefitoch zamestnávateľa.

Personálna agentúra po konzultáciách so Svetovým obchodným fórom a s Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) definuje a odporúča niekoľko top zručností pre nasledujúce roky. Z oblasti tzv. tvrdých zručností sú to strategický manažment IT, strojárstvo, prevádzka vysokozdvižných vozíkov, marketing a reklama, letecké inžinierstvo, optimalizácia pre vyhľadávače, kybernetická bezpečnosť, dátová analýza, finančná analýza. Medzi tzv. mäkkými zručnosťami figurujú zase kreativita, líderstvo a krízový manažment, odhodlanie a odolnosť, flexibilita a riešenie problémov, pochopenie medzi rozličnými kultúrami, podnikavosť, dátová gramotnosť, agilita a rýchle učenie sa.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zrušenie Obchodnej akadémie v Bardejove skončí zrejme na prokuratúre
<< predchádzajúci článok
Do Týždňa dobrovoľníctva sa zapojilo viac ako 6.000 ľudí