Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. novembra 2019

Zamestnávatelia majú výhrady k predĺženiu a zvýšeniu bankového odvodu



Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) zásadne nesúhlasia s predĺžením platnosti a zdvojnásobením bankového odvodu. Takýto krok podľa ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 7. novembra (TASR) - Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) zásadne nesúhlasia s predĺžením platnosti a zdvojnásobením bankového odvodu. Takýto krok podľa nich nezasiahne len bankový sektor, ale ohrozí stabilitu celej slovenskej ekonomiky. Zamestnávatelia zároveň vyzývajú poslancov parlamentu, aby svojím konaním nezneisťovali domácich či zahraničných investorov účelovými populistickými opatreniami, ktoré sa navyše prijímajú v takom krátkom období pred koncom volebného cyklu.


Zamestnávatelia uviedli, že dlhodobo upozorňujú na škodlivosť selektívneho zdaňovania vybraných skupín firiem, ktoré na Slovensku predstavujú špeciálne odvody bánk, poisťovní či subjektov pôsobiacich v regulovaných odvetviach. Takéto opatrenia sú podnikateľskou komunitou vnímané veľmi kriticky a sú podľa RÚZ v príkrom rozpore s deklarovanou snahou o skvalitňovanie podnikateľského prostredia a so zabezpečením rovnosti šancí.

"Predĺženie platnosti, či dokonca zdvojnásobenie tzv. bankového odvodu, je v jednoznačnom rozpore s princípom legitímnych očakávaní investorov v sektore, ktoré vychádzali z vyhlásení Slovenskej republiky o ukončení odvodu. Ten mal platiť len do vytvorenia jednotného európskeho rezolučného fondu, ktorý vznikol v roku 2015 a mal kryť náklady spojené s prípadnou finančnou krízou," uviedla RÚZ.

V súčasnosti podľa RÚZ odvod svoj pôvodne deklarovaný účel neplní a slúži na financovanie aktivít politikov, ktoré s bankovým a finančným sektorom nesúvisia. "Navyše celý okruh verejných financií disponuje dostatočným priestorom na šetrenie a ministerstvo financií by dodatočné zdroje na opatrenia v iných oblastiach malo skôr získavať napríklad realizáciou auditu verejných výdavkov či zabezpečením transparentnejšieho využívania verejných zdrojov," myslí si RÚZ.

Republiková únia má tiež vážne výhrady voči spôsobu predloženia a procesu schvaľovania novely o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií, ktorý sa deje bez predchádzajúceho medzirezortného pripomienkového konania, bez diskusie so sociálnymi partnermi a predovšetkým samotnými inštitúciami, ktorých sa odvod priamo týka. "Uvedený postup je z pohľadu zamestnávateľov v kolízii s Ústavou SR, legislatívnymi pravidlami a porušuje Európskou úniou stanovené pravidlá sociálneho dialógu," dodala RÚZ.

Zamestnávatelia tiež upozorňujú na to, že stabilita bankového sektora je jedným z kľúčových atribútov pre zdravé fungovanie celej národnej ekonomiky, najmä z dôvodu poskytovania dostatočného objemu úverovania pre obchodné spoločnosti, štát, ako aj jeho obyvateľov. "Akékoľvek snahy o destabilizáciu bankového sektora môžu mať ďalekosiahle následky na celé hospodárstva, a teda i samotných občanov," dodala RÚZ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Budapešti bude turecký prezident Erdogan rokovať s Orbánom
<< predchádzajúci článok
Commerzbank oznámila za 3. štvrťrok nárast čistého zisku takmer o 35 %

Zamestnávatelia majú výhrady k predĺženiu a zvýšeniu bankového odvodu - diskusné fórum čitateľov