Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. januára 2021

Zamestnávatelia presadzujú dobrovoľné testovanie firiem a kritizujú vládou prijímané opatreniaDobrovoľné testovanie firiem s podporou štátu bez obmedzení je efektívna cesta ako ochrániť zdravie a zachovať princípy trhového hospodárstva. Taký je odkaz zamestnávateľských organizácií ...Zdieľať
dsc_7499 min 676x520 15.1.2021 (Webnoviny.sk) - Dobrovoľné testovanie firiem s podporou štátu bez obmedzení je efektívna cesta ako ochrániť zdravie a zachovať princípy trhového hospodárstva. Taký je odkaz zamestnávateľských organizácií vláde.

Kritika prijímaných opatrení


Asociácia priemyselných zväzov, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, Klub 500, Republiková únia zamestnávateľov a Slovenská obchodná a priemyselná komora zároveň vyzývajú, aby sa do boja s pandémiou vniesla koncepčnosť a strategický prístup.

"Nepredvídateľnosť prijímaných opatrení, absencia či neakceptovanie odbornej diskusie bez akejkoľvek jasnej a čitateľnej stratégie ešte viac umocňujú negatívne dopady pandémie na podnikateľské prostredie i spoločnosť ako celok," konštatujú.

Firmy chcú výraznejšiu podporu od štátu


Zamestnávatelia pritom trvajú na tom, aby testovanie bolo dobrovoľné, na základe vlastného zváženia, potrieb a plánov jednotlivých spoločností a aby nebolo limitované počtom zamestnancov. Ako totiž upozorňujú, vo firmách nad 500 ľudí pracuje iba približne 20 % všetkých zamestnancov.

Vzhľadom na to, že ide o organizačne a finančne náročný proces, žiadajú zamestnávatelia od štátu aj výraznejšiu podporu.

"A to formou poskytnutia testov, napríklad cez centrálne sklady v krajských mestách alebo finančnej kompenzácie, ktorá by mala mať časovo a administratívne nenáročnú legislatívnu podobu," navrhujú. Zároveň považujú za kľúčové aj zníženie administratívnej záťaže napríklad pri zriaďovaní mobilných odberných miest a v otázke vydávania a platnosti certifikátov.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zamestnávatelia presadzujú dobrovoľné testovanie firiem a kritizujú vládou prijímané opatrenia © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
LANXESS plánuje akvizíciu Theseo, poskytovateľa dezinfekčných a hygienických riešení
<< predchádzajúci článok
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo vyše 100 úmrtí a takmer 3-tisíc vyliečených

Zamestnávatelia presadzujú dobrovoľné testovanie firiem a kritizujú vládou prijímané opatrenia - diskusné fórum čitateľov