Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

24. februára 2020

Zamrznutý vták, ktorého našli na Sibíri, je starý približne 46-tisíc rokovZamrznutý vták, ktorého našli v roku 2018 na Sibíri, je pravdepodobne starý približne 46-tisíc rokov. Mimoriadne zachované telo uškárika vrchovského (Eremophila alpestris) objavili predvlani hľadači ...Zdieľať
gettyimages 1128815125 676x451 24.2.2020  - Zamrznutý vták, ktorého našli v roku 2018 na Sibíri, je pravdepodobne starý približne 46-tisíc rokov. Mimoriadne zachované telo uškárika vrchovského (Eremophila alpestris) objavili predvlani hľadači pravekých klov. Jeho výskumu sa venovali odborníci z Centra pre paleogenetiku Štokholmskej univerzity a zo Švédskeho prírodovedného múzea, podľa ktorých by mohol priniesť ďalšie informácie pre výskum ľadovej doby. Svoje zistenia publikovali v odbornom časopise Communications Biology.


Vedci zistili, že telo patrí samičke uškárika a datuje sa do obdobia pred zhruba 44-tisíc až 49-tisíc rokmi. Podľa nich je to pritom prvá zdochlina vtáka získaná z permafrostu z ľadovej doby.

Skúmaný uškárik vrchovský je tiež predkom dvoch rôznych poddruhov škovránkov z Mongolska a Sibíri, uviedol v stanovisku výskumník Nicholas Dussex zo Štokholmskej univerzity. Nález poskytuje ďalší kontext k ekosystému, v ktorom počas poslednej ľadovej doby tento vták žil.

Vedci plánujú pravekého vtáka ďalej skúmať, pričom ich dlhodobým cieľom je zmapovať jeho genóm a zistiť, podobnosť s modernými poddruhmi uškárika vrchovského. "Pomôže nám to pochopiť, ako sa vyvíja diverzita poddruhov," vysvetlil Dussex.

Rovnaký tím vedcov skúma aj Dogora, 18-tisíc rokov staré šteňa zo sibírskeho permafrostu, u ktorého sa snažia zistiť, či je pes alebo vlk.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zamrznutý vták, ktorého našli na Sibíri, je starý približne 46-tisíc rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štyria šerpovia sa pokúsia vytvoriť nový rekord, chcú zdolať Mount Everest za päť dní
<< predchádzajúci článok
Obytná terénna Tatra vyštartovala z Česka na cestu okolo sveta, pridať sa môže ktokoľvek (video)

Zamrznutý vták, ktorého našli na Sibíri, je starý približne 46-tisíc rokov - diskusné fórum čitateľov