Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

24. februára 2020

Štyria šerpovia sa pokúsia vytvoriť nový rekord, chcú zdolať Mount Everest za päť dníŠtyria šerpovia sa pokúsia počas zimy za menej ako týždeň zdolať Mount Everest. Chcú tak vytvoriť nový rekord. V pondelok ich do tábora na najvyššej hore sveta odvezie helikoptéra, pričom na druhý deň ...Zdieľať
nepal_winter_everest_16890 783dbeff49414eb38d3a7983bdb3912b 676x452 24.2.2020  - Štyria šerpovia sa pokúsia počas zimy za menej ako týždeň zdolať Mount Everest. Chcú tak vytvoriť nový rekord. V pondelok ich do tábora na najvyššej hore sveta odvezie helikoptéra, pričom na druhý deň začnú výstup.

Pokus o nový rekordTridsaťštyriročný líder skupiny povedal, že na vrchol 8850-metrovej hory by sa chceli dostať v sobotu a v nedeľu sa plánujú vrátiť do hlavného mesta Nepálu.

"Predchádzajúce tímy sa dostali na vrchol počas zimy za dva mesiace, no my sa o to pokúsime za päť dní. Chceme vytvoriť nový horolezecký rekord," uviedol Taši Lakpa v pondelok v Káthmandu.

Čakajú ich extrémne podmienky


Šerpovia budú bojovať s extrémnym chladom, silným vetrom a množstvom snehu a ľadu. Sú tiež prvým tímom, ktorý sa pokúsi zdolať Mount Everest v zime za uplynulých 27 rokov.

Len zopár horolezcom sa doteraz podarilo vystúpiť v tejto sezóne až na vrchol. Prvý raz sa tak stalo v roku 1980 a zatiaľ naposledy v roku 1993.

Horolezci zdolávajú najvyššiu horu sveta najčastejšie počas jarnej lezeckej sezóny v apríli a máji, keď sú poveternostné podmienky najpriaznivejšie.

Lakpa uviedol, že skupina podstúpila tréning na iných horách. On sám zdolal Mount Everest už osemkrát. Ďalší členovia v jeho tíme tak urobili trikrát, dvakrát a raz.


Zdroj: Webnoviny.sk - Štyria šerpovia sa pokúsia vytvoriť nový rekord, chcú zdolať Mount Everest za päť dní © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Spoločnosť Huawei predstavila svoj najnovší skladací smartfón Mate Xs (foto)
<< predchádzajúci článok
Zamrznutý vták, ktorého našli na Sibíri, je starý približne 46-tisíc rokov

Štyria šerpovia sa pokúsia vytvoriť nový rekord, chcú zdolať Mount Everest za päť dní - diskusné fórum čitateľov