Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

09. januára 2022

Zástupcovia kultúry sú zaskočení zo schválených opatrení a žiadajú o ich prehodnotenie, Hegerovi zaslali otvorený listZástupcovia kultúry žiadajú prehodnotiť schválené opatrenia. Vláde SR a premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO) zaslali otvorený list, v ktorom zadefinovali päť požiadaviek k navrhovaným opatreniam fungovania ...Zdieľať
belgium_eastern_partnership_summit_51324 86a5ec0fa3f7400ab3228659d480df0e 676x444 9.1.2022 (Webnoviny.sk) - Zástupcovia kultúry žiadajú prehodnotiť schválené opatrenia. Vláde SR a premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO) zaslali otvorený list, v ktorom zadefinovali päť požiadaviek k navrhovaným opatreniam fungovania kultúry v čase pandémie. Otvorený list poskytla Hudobná únia Slovenska.


Predstavitelia kultúry žiadajú čo najrýchlejšie osobné stretnutie zástupcov s predsedom vlády Eduardom Hegerom, ministerkou kultúry Natáliou Milanovou (OĽaNO) a ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nom. OĽaNO).

Ostali zaskočení


Ďalej navrhujú "prehodnotiť a zmeniť podmienky otvorenia kultúrnych podujatí od 18. januára tak, aby ich bolo možné vôbec realizovať bez ďalších reálnych strát, a to minimálne v 50 percentách kapacít kultúrnych priestorov".

„V piatok 7. januára sme rovnako my, ako aj celá kultúrna obec, zostali veľmi nepríjemne prekvapení a zaskočení, keďže opäť bez prizvania akéhokoľvek zástupcu kultúry, či už zriaďovanej, alebo nezriaďovanej, ste ako vláda SR rozhodli o ‚otvorení kultúry‘ v takom režime, ktorý je pre nás neprijateľný a pôsobí skôr ako alibistický krok, ba až ako výsmech celej našej komunite,“ uviedli v liste.

Žiadosť o prepracovanie Kultúrneho semafora


Zástupcovia kultúrneho a kreatívneho priemyslu na Slovensku a iniciatívy Otvorme kultúru ďalej žiadajú do 31. januára pripraviť a oznámiť konkrétne kroky na ozdravenie kultúrnych inštitúcií, umelcov, pracovníkov v kultúre a kultúrnych podujatí. Taktiež volajú za účasti a v spolupráci so zástupcami kultúry prepracovať Kultúrny semafor. Ten je podľa nich neaktuálny a príliš obmedzujúci. Nový semafor by mal byť spustený do 1. februára.

V otvorenom liste tiež požadujú umožniť účasť na kultúrnych podujatiach v režime OTP, nielen OP. „Sme presvedčení, že neumožnenie účasti otestovaných (epidemicky najbezpečnejších) na kultúrnych podujatiach je nielen diskriminačné a nesprávne, ale je to aj jav, ktorý veľmi rozdeľuje, frustruje a unavuje našu spoločnosť,“ uzavreli.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zástupcovia kultúry sú zaskočení zo schválených opatrení a žiadajú o ich prehodnotenie, Hegerovi zaslali otvorený list © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sima Magušinová a Peter Bič hodnotia uplynulý rok
<< predchádzajúci článok
Ďalekohľad Jamesa Webba úspešne vysunul poslednú časť hlavného zrkadla