Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. januára 2021

Záujem Slovákov o elektromobily rastie, stále sme však v porovnaní s inými krajinami na chvosteZáujem Slovákov o elektrické autá rastie. V minulom roku sa podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu SR pre kúpu takéhoto automobilu rozhodlo 918 z ...Zdieľať
gettyimages 955015444 676x440 24.1.2021 (Webnoviny.sk) - Záujem Slovákov o elektrické autá rastie. V minulom roku sa podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu SR pre kúpu takéhoto automobilu rozhodlo 918 z nich. Rok predtým sa predalo iba 165 elektromobilov. Podiel tohto typu áut na celkovom predaji je však aj napriek tomu zanedbateľný a stúpa v porovnaní s ostatnými krajinami pomaly. V roku 2019 dosahoval 0,16 percenta a vlani 1,2 percenta.


Dlhodobo pritom na našom trh dominujú benzínové autá. Hoci práve v uplynulom roku ich podiel pomerne výrazne klesol, a to na necelých 62 percent. V predchádzajúcom roku to pritom bolo takmer 70 percent. Stabilný, približne štvrtinový podiel si za oba posledné roky držia vozidlá poháňané naftou.

Najviac sa darilo Volkswagenu


Z celkového počtu elektrických áut predaných v minulom roku na Slovensku sa najviac darilo značke Volkswagen. Zákazníci si kúpili 185 kusov tejto značky. Na druhom mieste sa ocitla Škoda so 165 vozidlami a na treťom Kia so 121. Žiadna iná značka už neprekonala predaj 100 kusov.

Vyšší predaj podľa všetkého podporili aj dotácie na kúpu elektromobilov. On-line registrácia bola spustená ešte v decembri 2019 a celá šesťmiliónová suma bola rezervovaná v priebehu 3 minút a 41 sekúnd.

Predaju áut sa príliš nedarilo


Záujemcovia si rezervovali dotáciu na 786 ekologických áut prostredníctvom 668 žiadostí. Dotácie sa pritom priebežne vyplácali práve počas uplynulého roka.

Celkovo sa predaju áut najmä v dôsledku koronokarízy nedarilo. Vlani bolo na Slovensku registrovaných 84 909 vozidiel. Rok predtým to bolo pritom 113 863 kusov. Celý trh tak klesol medziročne najmä v dôsledku koronakrízy viac ako o štvrtinu. Čo sa týka osobných automobilov, v roku 2020 si ich Slováci kúpili 76 305. Predchádzajúci rok to však bolo 101 568 áut.


Zdroj: Webnoviny.sk - Záujem Slovákov o elektromobily rastie, stále sme však v porovnaní s inými krajinami na chvoste © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Do Francúzska sa dostanete len s negatívnym testom, skontrolujú vás ešte na hraniciach
<< predchádzajúci článok
OĽaNO padlo k desiatim percentám, voľby by vyhral Hlas-SD a Za ľudí by v parlamente chýbali

Záujem Slovákov o elektromobily rastie, stále sme však v porovnaní s inými krajinami na chvoste - diskusné fórum čitateľov