Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

03. januára 2021

Záujemcovia si aj napriek pandemickej situácií môžu prezrieť múzeum Solivar a to z pohodlia domova (video)Múzeum v prešovskej mestskej časti Solivar je návštevníkom k dispozícii aj novým spôsobom. Vzhľadom na súčasnú situáciu pomohla Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Šariš múzeu ...Zdieľať
solivar muzeum region saris 676x401 3.1.2021  - Múzeum v prešovskej mestskej časti Solivar je návštevníkom k dispozícii aj novým spôsobom. Vzhľadom na súčasnú situáciu pomohla Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Šariš múzeu prezentovať sa prostredníctvom novej samostatnej webstránky s virtuálnou prehliadkou.


Novinkou je aj prvá kreslená mapa soľného závodu Solivar. Tradične sú, nielen pre numizmatikov, k dispozícii nové pamätné mince - Soľnobanské toliare.

Novinky majú Múzeu Solivar pomôcť s propagáciou a zvýraznením unikátnosti tejto technickej pamiatky. Ako agentúru SITA informoval výkonný riaditeľ OOCR Región Šariš Branislav Švorc, aktivity stáli zhruba 7 000 eur a realizovali ich vďaka finančnej podpore Ministerstva dopravy a výstavby SR.

 

 

Nová stránka múzea


Švorc doplnil, že na novej stránke www.muzeumsolivar.sk nájde návštevník všetky dôležité informácie o múzeu, rezervačný online formulár, mnohé iné zaujímavosti a v neposlednom rade aj virtuálne prehliadky.

Nahliadnuť, virtuálne sa poprechádzať a pozrieť si z zblízka, respektíve z iného uhla pohľadu môže záujemca všetkých päť objektov múzea, teda Sklad soli, Gápeľ, Četerne, Varňa František a Klopačka. Získa tak aspoň približnú predstavu z histórie ťažby a výroby soli v regióne Šariš priamo z pohodlia domova,“ uviedol Švorc.

 

 

Propagačné materiály


OOCR Región Šariš prišla aj s myšlienkou nového propagačného materiálu a na sklonku roka 2020 pripravila prvú kreslenú mapu soľného závodu Solivar, ktorá priblíži skutočný proces ťažby soli a vzhľad mnohých, už zaniknutých, objektov v Soľnej bani.

V spolupráci s múzeom aj tento rok pre záujemcov pripravili Soľnobanské toliare. Ide o pamätnú mincu inšpirovanú starými toliarmi a grajciarmi z konca 18. a začiatku 19. storočia, ktoré sa na našom území používali počas panovania cisára Františka II. Habsburského.

Toliare vydali v dvoch limitovaných edíciách. Prvou je toliar z rýdzeho striebra s vyobrazením Varne František, druhým je toliar zo zliatiny zinku a hliníka.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Záujemcovia si aj napriek pandemickej situácií môžu prezrieť múzeum Solivar a to z pohodlia domova (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nejete sušené ovocie kvôli kalóriám? Odborníci upozorňujú na niekoľko jeho výhod
<< predchádzajúci článok
Svetoznámy americký moderátor Larry King sa nakazil koronavírusom a leží v nemocnici

Záujemcovia si aj napriek pandemickej situácií môžu prezrieť múzeum Solivar a to z pohodlia domova (video) - diskusné fórum čitateľov