Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

05. augusta 2020

Zbúrať či zrekonštruovať? Podľa britských architektov produkuje nová výstavba viac uhlíkaZbúrať starú energeticky náročnú budovu a postaviť namiesto nej dobre izolovanú modernú náhradu alebo sa pustiť do renovácie pôvodnej stavby? Britskí architekti presadzujú druhú možnosť, ...Zdieľať
bager 676x451 5.8.2020  - Zbúrať starú energeticky náročnú budovu a postaviť namiesto nej dobre izolovanú modernú náhradu alebo sa pustiť do renovácie pôvodnej stavby?


Britskí architekti presadzujú druhú možnosť, minimálne z hľadiska vplyvu na životné prostredie. Výstavba novej budovy podľa nich vďaka výrobe potrebnej ocele, cementu a tehál vyprodukuje ďaleko viac uhlíka ako rekonštrukčné práce.

Treba prestať s bezdôvodným búraním stavieb


Britský Kráľovský inštitút autorizovaných zememeračov (RICS) odhaduje, že pri nových stavbách trvá desaťročia, kým splatia vlastný uhlíkový dlh tým, že ušetria viac emisií ako ich vytvoria.

Časopis Architects' Journal zasa prišiel s nápadom, aby britská vláda novelizovala právne predpisy týkajúce sa dane z pridanej hodnoty, vďaka ktorým by bolo lacnejšie budovy opravovať.

"Túto ohromujúcu skutočnosť v stavebníctve pochopili iba nedávno. Musíme prestať s bezdôvodným búraním starších budov," povedal generálny riaditeľ časopisu Architects' Journal Will Hurst. Dodal, že DPH na obnovu, opravu a údržbu by sa podľa neho mala znížiť z 20 % na nulu, sadzbe zodpovedajúcej novostavbám.

Príliš drahé pre Veľkú Britániu


Podľa ministra financií Jesseho Normana by však takýto krok vyšiel Spojené kráľovstvo veľmi draho.

"Zníženie DPH na všetky renovácie, opravy a vylepšenia nehnuteľností by štátnu pokladnicu ročne stálo vyše šesť miliárd libier. Vláda nemá v pláne prehodnotiť výšku DPH v otázkach výstavby," skonštatoval Norman podľa BBC News.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zbúrať či zrekonštruovať? Podľa britských architektov produkuje nová výstavba viac uhlíka © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
TikTok má veľkého konkurenta, Instagram spustil novú funkciu Reels
<< predchádzajúci článok
Google Play Music končí a nahradí ho YouTube Music, nová služba prinesie niekoľko zmien

Zbúrať či zrekonštruovať? Podľa britských architektov produkuje nová výstavba viac uhlíka - diskusné fórum čitateľov