Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

15. januára 2009

Zdroje energie, ktoré nám nikto nevypne



Súčasná rusko-európska plynová kríza je dôkazom toho, že Európa musí prejsť na obnoviteľné zdroje energie a vážne sa zaoberať znížením závislosti od dodávok energetických zdrojov z Ruska.



Zdieľať
Za najdôležitejšie pri riešení tohto problému považuje Strana zelených jasné pomenovanie možností získavania energie z domácich zdrojov – z vody, vetra, zeme a zo Slnka. Strana zelených sa dlhodobo snažila upozorniť vlády SR (predchádzajúce aj súčasnú) na potrebu rozvoja energetických zdrojov, ktoré netreba dovážať a dlhodobo presadzovať podporu OZE. Západné krajiny Európy už dlhodobo podporujú výstavbu energetických zdrojov, ktoré produkujú energie na báze biomasy, vetra, slnečnej energie alebo tepla získaného zo zeme. Závislosť na ruskom plyne, rope a uráne sa dá znižovať, pokiaľ slovenská vláda dá progresívnym riešeniam „zelenú“.
Nutnosť prejsť na OZE potvrdzujú aj odborníci. Koncom roka 2008 prijal Európsky parlament nariadenie, podľa ktorého má byť podiel OZE na výrobe elektrického prúdu v roku 2020 na úrovni 33,6 až 40,4 %. „Prvý raz v histórii  je to záväzný a nie dobrovoľný cieľ. V roku 2010 musia členské štáty komisii predložiť detailné akčné plány a následne každé dva roky predložiť správu o dosiahnutých  pokrokoch. Tento záväzok bol prijatý napriek prehlbujúcej sa hospodárskej kríze a ešte niekoľko týždňov predtým, než Gazprom uzavrel ventily na plynovodoch do Európy. O aký ambiciózny cieľ ide svedčia nasledujúce čísla. Veterná energia sa podieľala v r. 2006 na výrobe elektrickej energie  87 TWh a v roku 2020 to má byť až 477 TWh. Fotovoltaika z 2,5 TWh na 180 TWh, biomasa z 89,9 TWh na 250 TWh, geotermia z 5,6 TWh na 31 TWh, solárne termické elektrárne a energia mora zo súčasných  0 na 43 TWh resp. 5 TWh. Spolu  by sa malo v roku 2020 vyrobiť 1370 TWh „čistej“ a od politicky nestabilných regiónov nezávislej elektrickej energie,“ informuje Milan Novák, podpredseda Československej spoločnosti pre slnečnú energiu a konateľ spoločnosti THERMO/SOLAR Žiar s.r.o. Žiar nad Hronom.
 
Emil Bédi z mimovládnej organizácie Inforse-Europe poukazuje na to, že niektorých obcí a miest na Slovensku sa plynová kríza netýka, dôvod vidí v biomase. „Nová Dubnica, Trenčín - sídlisko Juh, Malacky a niekoľko ďalších obcí je dnes vykurovaných biomasou (drevnou štiepkou alebo slamou). Výsledkom je nielen zabránenie vzniku krízových situácií, ale aj zníženie platieb obyvateľov za teplo (často až o jednu tretinu), k tomu pristupuje aj tvorba pracovných príležitostí v regióne a zlepšenie životného prostredia,“ uvádza príklady Bédi. Viazanie sa na Rusko považuje za rizikové. „Z hľadiska geopolitického Ruská federácia dlhodobo buduje nadštandardne dobré vzťahy s Čínou podoprené intenzívnou výstavbou plynovodov a ropovodov. V priebehu 3-5 rokov budú tieto dve krajiny prepojené a nič nebude stáť v ceste presmerovaniu ruského plynu do Číny. Niet pochýb o tom, že Čína je schopná odoberať všetok plyn určený pre EÚ,“ domnieva sa Bédi.
 
Strana zelených sa preto rozhodla zriadiť Energetická komisia Slovenska zloženú z odborníkov na energetiku a obnoviteľné zdroje energie. Jej cieľom bude navrhnúť Slovensku skutočnú alternatívu klasických zdrojov energie.
Viac o Strane zelených sa dozviete na: www.stranazelenych.sk

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 V Drienove možno vyrastie fotovoltaická elektráreň (8. 6. 2009)



nasledujúci článok >>
Pokračoval súd na ochranu osobnosti medzi Šťastným a Širokým
<< predchádzajúci článok
SR na odpoveď Ukrajiny ohľadom dodávok plynu stále čaká