Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. januára 2009

SR na odpoveď Ukrajiny ohľadom dodávok plynu stále čaká



Slovensko zatiaľ nemá reakciu Ukrajiny, či súhlasí s dodávkami plynu na Slovensko tak, ako to na stredajších rokovaniach v Kyjeve a v Moskve navrhol premiér Robert Fico. Išlo by pritom o dodávky z ...



Zdieľať
BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) - Slovensko zatiaľ nemá reakciu Ukrajiny, či súhlasí s dodávkami plynu na Slovensko tak, ako to na stredajších rokovaniach v Kyjeve a v Moskve navrhol premiér Robert Fico. Išlo by pritom o dodávky z ukrajinských zásobníkov na západe krajiny, pričom rovnaký objem plynu by Gazprom pustil do ukrajinskej distribučnej siete. "Robí sa enormné diplomatické úsilie. Od rána máme horúce telefóny, aby sa dotiahla táto operácia do konca, technicky nie je problém ju zrealizovať," povedal po štvrtkovom rokovaní krízového štábu minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. "Túto operáciu vieme veľmi rýchlo zrealizovať, potrebujeme len dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou,“ doplnil predseda predstavenstva SPP Bernd Wagner. Podľa ministra Jahnátka popoludní by mal predseda vlády volať ohľadom tejto témy s ukrajinskou premiérkou Júliou Tymošenkovou, očakáva sa aj návšteva slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča u ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka.


V prípade, že by sa túto operáciu napokon napriek diplomatickému tlaku nepodarilo zrealizovať, Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) už podľa Jahnátka pripravuje aj možnosť preberania dodávok plynu transportovaným plynovodom Jamal. Išlo by o preberanie plynu z českej strany, na ktoré je však potrebné zabezpečiť v slovenskej prenosovej sústavy reverzný tok. "SPP robí všetky nevyhnutné opatrenia potrebné na zabezpečenie prepojenia na reverzný tok," povedal Jahnátek. Ako dodal, v prípade, že sa operácia s odberom plynu z ukrajinských zásobníkov nezrealizuje do nedele, v pondelok sa spustia práce na zabezpečení reverzného toku a dodávok plynu z plynovodu Jamal. "Česká strana je schopná zrealizovať reverzný tok do niekoľkých hodín. SPP robí všetky potrebné opatrenia a zhruba do jedného týždňa sme pripravení na rezervný tok aj my," doplnil Jahnátek. V tomto prípade však bude musieť Slovensko ešte vyrokovať dodávky plynu v objeme zhruba 20 mil. metrov kubických s odberateľmi z Nemecka a Francúzska.

Krízový štáb sa už zaoberal aj situáciou, keď nastane “deň D“. Ten nastane, ak Slovensko nezíska do konca januára ďalšie dodatočné dodávky plynu alebo sa neobnovia dodávky plynu z Ruska. Podľa Jahnátka potom by sa vyhlásil pre priemyselných odberateľov obmedzujúci odberový stupeň deväť, čo je úplné odpojenie podnikov od dodávok plynu. Vykurovacia krivka by sa zvýšila zo súčasnej neobmedzenej úrovne na úroveň tri. "Teplárne s odberom nad 400 tis. metrov kubických by prešli na 80-percentný odber a ďalšie teplárne by prešli na 70-percentný odber, čiže by sa nevyhrievalo na také teplo ako v súčasnosti. Nemocnice a zdravotnícke zariadenia by boli ďalej bez obmedzení," vysvetlil Jahnátek. Domácnosti sa však aj napriek tejto hrozbe podľa Jahnátka obávať nemusia. "Domácnosti sa nemusia obávať, situáciu zvládneme," zdôraznil Jahnátek.

V súčasnosti sa stále žiaden ruský plyn na Slovensko nedodáva, napriek tomu je podľa ministra distribučná sieť stabilizovaná a za súčasných podmienok sa môže plyn dodávať do konca januára. Minister Jahnátek informoval, že Slovensko nemôže očakávať v najbližších 24 hodinách obnovenie dodávok plynu. Vďaka obmedzujúcemu odberovému stupňu pre priemyselných odberateľov ušetrilo Slovensko za posledných 24 hodín 3,5 mil. metrov kubických plynu, úsporu v rovnakej výške očakáva krízový štáb aj na dnešný deň (štvrtok).

Slovenská elektrizačná prenosová sústava je podľa ministra Jahnátka stabilná. “Regulačný rámec máme dneska nastavený na 600 megawattov. Čiže je to dostatočná rezerva na to, aby sme mohli prehlásiť, že 24 hodín sme na tom fajn,“ dodal Jahnátek. "Môžem potvrdiť, že situácia v elektroenergetike je stabilná, a tú stabilitu vnímame nie na 24 hodín, ale vnímame ju za situácie, ktorá je. Čiže dá sa povedať, že ak sa nič z inej vôle nestane, tak sme schopní garantovať do konca mesiaca túto situáciu ako stabilnú," dodal člen predstavenstva Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy Miroslav Rapšík.

Slovensko je deviaty deň bez dodávok plynu z Ruskej federácie. Pri odbere zemného plynu na Slovensku trvá naďalej stav núdze aj pre dnešný deň, 15. január 2009. Pre priemyselných odberateľov tak stále platí obmedzujúci odberový stupeň číslo osem. "Tento stupeň obmedzenia znamená, že priemyselní odberatelia so zmluvne dohodnutým množstvom zemného plynu nad 633 megawattov za rok (nad 60 tis. metrov kubických za rok) musia znížiť odber zemného plynu na úroveň bezpečnostného minima. Pre vykurovanie platí základná vykurovacia krivka č. 1 bez obmedzenia odberu plynu," uviedol SPP. Plynári očakávajú, že obmedzujúci odberový stupeň bude pre veľkoodberateľov platiť aj v piatok 16. januára 2009.

Dodávky zemného plynu z Ruskej federácie do Európy sa podľa premiéra Roberta Fica tak skoro neobnovia. Ako premiér uviedol na stredajšej tlačovej besede po návrate z pracovnej cesty v Rusku a na Ukrajine, spor medzi oboma krajinami je tak hlboký, že nemožno očakávať urýchlené obnovenie dodávok plynu na Slovensko. “Spor má politickú podstatu a zdá sa, že Európska únia nie je dnes schopná ho okamžite riešiť. Zlé je to, že nie sú ho schopné dnes riešiť okamžite ani zainteresované štáty, teda Ukrajina a Ruská federácia. Ja si neviem predstaviť, že čo by sa muselo stať v priebehu 24 alebo 48 hodín, aby sa tranzit plynu spustil. To je prakticky nemožné,“ povedal Fico. Ukrajina a Ruská federácia podľa premiéra strácajú v očiach slovenskej verejnosti obraz spoľahlivého partnera.

Dodávky zemného plynu z Ruska na Slovensko sa úplne zastavili minulý týždeň v noci z utorka na stredu. Spoločnosť SPP-distribúcia preto vyhlásením obmedzujúceho odberového stupňa č. 8 v stredu (7. januára) ráno obmedzila dodávku plynu pre priemyselných odberateľov. SPP vyhlásil v utorok (6. januára) popoludní stav núdze po tom, čo pre rusko-ukrajinský spor v noci z pondelka na utorok začal dostávať z Ruska o 70 % plynu menej.

Ruský energetický gigant Gazprom v utorok minulý týždeň drasticky znížil dodávky zemného plynu smerujúceho cez Ukrajinu do Európy. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre 27-členný blok. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy pritom dostáva cez Ukrajinu. V období chladnej zimy viaceré krajiny centrálnej a východnej Európy pokles ruských dodávok tvrdo zasiahol. Okrem Slovenska je postihnutá aj Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Nemecko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Grécko, Macedónsko, Turecko, Taliansko, Slovinsko, Francúzsko a Srbsko.
SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Slovensko je bez ruského plynu už deviaty deň (15. 1. 2009)
 Vlády Ukrajiny a Ruska budú v sobotu rokovať o plyne (15. 1. 2009)
 Plynová kríza môže podľa ÚDZS ohroziť príjmy poisťovní (15. 1. 2009)
 Maďarsko zrušilo obmedzenia pre veľkých odberateľov plynu (15. 1. 2009)
 Na Ukrajine a v Rusku chce Fico rokovať o plyne (14. 1. 2009)
 Ani po týždni sa SR plynu z Ruska nedočkala (14. 1. 2009)
 Ukrajina odmietla žiadosť SR o zemný plyn (14. 1. 2009)
 Putin vyzval Európu, aby vplývala na Ukrajinu (14. 1. 2009)
 Po benzíne zdražejú aj bežné tovary (2. 9. 2005)



nasledujúci článok >>
Zdroje energie, ktoré nám nikto nevypne
<< predchádzajúci článok
Gašparovič oznámi kandidatúru na prezidenta budúci týždeň