Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. apríla 2009

Zdroje ZP za prvý štvrťrok rástli menej, ako plánovaliZa prvý štvrťrok tohto roku dosiahli príjmy zdravotných poisťovní (ZP) takmer 810 mil. eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka to predstavuje nárast o 7,64 %. Predseda Úradu pre dohľad nad ...Zdieľať
BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) - Za prvý štvrťrok tohto roku dosiahli príjmy zdravotných poisťovní (ZP) takmer 810 mil. eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka to predstavuje nárast o 7,64 %. Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Richard Demovič označil tento údaj v súčasnej situácii za pozitívny. Vzápätí však dodal, že poisťovne vo svojich rozpočtoch počítali s výraznejším zvýšením asi na úrovni 13 %. "Skutočné dosiahnuté príjmy za január až marec 2009 sú nižšie ako príjmy uvažované v rozpočte," vyhlásil. Výpadok by pritom mal byť na úrovni asi 56 mil. eur. Odhadnúť vývoj príjmov v ďalších mesiacov je podľa Demoviča ťažké. "Do systému zatiaľ prišlo reálne viac peňazí, aký bude vývoj v budúcnosti, povedať nemôžem," uviedol.
Najvyšší pokles v rámci výberu poistného zaznamenali zdravotné poisťovne za prvý kvartál tohto roka pri samostatne zárobkovo činných osobách. Naopak najvyšší nárast u poistencov štátu. "Keď odpočítame z výberu poistného nárast za poistencov štátu, koeficient výberu poistného sa zníži na 2,23 %," vysvetlil dopad v rozdieloch výberu poistného Demovič. Zároveň dodal, že vo výbere poistného existujú určité pravidelné výkyvy, ktoré je nutné brať do úvahy. Údajne preto nie je možné povedať, žeby sa natoľko pokazila platobná disciplína, že to bude mať neblahé dôsledky pre celý systém. Živnostníkom, ktorí prestali platiť zdravotné odvody, však odkázal, že úrad v tejto veci "bude konať".

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V kauze vraždy Korca vypočuli znalca, iní svedkovia neprišli
<< predchádzajúci článok
Identifikovali gény súvisiace s chronickými chorobami

Zdroje ZP za prvý štvrťrok rástli menej, ako plánovali - diskusné fórum čitateľov