Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. decembra 2019

Zelenskyj a Macron hovorili o príprave summitu normandskej štvorkyUkrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.Zdieľať
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP
Kyjev 6. decembra (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok v telefonáte diskutovali o prípravách nadchádzajúceho summitu tzv. normandskej štvorky, ktorý sa bude konať 9. decembra v Paríži.


S odvolaním sa na Zelenského tlačovú službu o tom informovala agentúra Ukrinform s tým, že prezidenti "skoordinovali svoje pozície".

Macron v stredu na stretnutí s prezidentom USA Donaldom Trumpom vyjadril opatrný optimizmus, pokiaľ ide o možné výsledky nadchádzajúcich rozhovorov a ich vplyv na mierový proces v Donbase.

Rokovania v normandskom formáte sú naplánované na 9. decembra v parížskom Elyzejskom paláci. Spolu s Macronom a Zelenským sa na nich zúčastnia aj ruský prezident Vladimir Putin a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Pôjde zároveň o prvé osobné stretnutie Putina so Zelenským, ktorý sa po tohtoročnom volebnom víťazstve zaviazal ukončiť ozbrojený konflikt. Plánujú rokovať aj bilaterálne.

Agentúra UNIAN v stredu informovala, že Zelenskyj má v úmysle prediskutovať počas summitu normandskej štvorky tri témy: výmenu väzňov, prímerie a miestne voľby v Donbase.

Ukrinform pripomenul, že 64 poslancov Európskeho parlamentu vyzvalo lídrov Francúzska a Nemecka, aby v Paríži predostreli otázku okamžitej a bezpodmienečnej výmeny všetkých väzňov.

Posledný summit normandskej štvorky na úrovni lídrov sa uskutočnil 19. októbra 2016 v Berlíne. Jeho účastníci potvrdili, že v konflikte v Donbase nenastal žiadnemu prelom.

Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať krízu na východe Ukrajiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bosniansky parlament schválil Z. Tegeltiju ako nového predsedu vlády
<< predchádzajúci článok
Pompeo rokoval v Maroku o snahách izolovať Irán

Zelenskyj a Macron hovorili o príprave summitu normandskej štvorky - diskusné fórum čitateľov