Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. februára 2024

Zelenskyj pozval poľských lídrov na stretnutie o protestujúcich farmároch, na protestoch sa objavili transparenty velebiace PutinaUkrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval poľských lídrov, aby sa s ním stretli na poľsko-ukrajinských hraniciach a vyriešili blokádu poľských farmárov, ktorí ...Zdieľať
poland_farmers_protest_63060 1 676x451 21.2.2024 (SITA.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval poľských lídrov, aby sa s ním stretli na poľsko-ukrajinských hraniciach a vyriešili blokádu poľských farmárov, ktorí tam protestujú proti dovozu ukrajinských potravín. Podľa neho to narúša dodávky zbraní pre ukrajinských vojakov.

Poľsko ešte nezareagovalo


Zelenskyj sa na sociálnych sieťach vyjadril, že dúfa, že stretnutie s poľským premiérom Donaldom Tuskom a zástupcom Európskej únie (EÚ) sa uskutoční ešte pred druhým výročím začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, ktoré pripadá na sobotu.

„Toto je národná bezpečnosť. Som pripravený byť na hranici s našou vládou," vyjadril sa. Poľská vláda zatiaľ nereagovala.

Velebenie Putina počas protestov


Poľskí farmári protestujú proti lacnej konkurencii z Ukrajiny, ktorá im podľa ich slov ohrozuje živobytie, aj proti environmentálnej politike EÚ. O tej tvrdia, že zvýši náklady na výrobu.

Ministerstvo zahraničia vo Varšave v stredu uviedlo, že verí, že protestné hnutie sa snažia prevziať extrémistické skupiny, ktoré sú možno pod vplyvom ruských agentov. Vyjadrilo pritom hlboké znepokojenie nad tým, že sa počas protestov objavili „protiukrajinské heslá, heslá velebiace Vladimíra Putina a vojnu, ktorú vedie". Rezort vyzval organizátorov protestov, aby „identifikovali a vylúčili zo svojho hnutia" iniciátorov, pričom tvrdí, že je to nevyhnutné v záujme Poľska.

V utorok mal traktor na proteste v Sliezsku sovietsku vlajku a transparent s nápisom „Putin, urob poriadok s Ukrajinou, Bruselom a našimi vládcami". Minister vnútra Marcin Kierwiński transparent označil za škandalózny a povedal, že ho okamžite zhabala polícia, pričom ho vyšetruje prokuratúra. Verejná propagácia totalitného systému môže byť podľa poľského práva potrestaná až trojročným väzením.


Zdroj: SITA.sk - Zelenskyj pozval poľských lídrov na stretnutie o protestujúcich farmároch, na protestoch sa objavili transparenty velebiace Putina © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Iba desať percent Európanov verí, že Ukrajina dokáže Rusko poraziť
<< predchádzajúci článok
Ruská armáda začala presúvať vojakov a techniku z mesta Avdijivka do iných regiónov