Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. októbra 2006

Zemetrasenie pri japonských brehoch vyvolalo poplach z jadrovej skúšky KĽDRZemetrasenie s magnitúdom 5,8 pri brehoch severného Japonska nevyvolalo vlnu cunami, stalo sa však zrejme zdrojom špekulácií, že Severná Kórea uskutočnila svoju druhú skúšku jadrovej nálože.Zdieľať
       Americkí seizmológovia z U.S. Geological Survey (USGS) oznámili, že zemetrasenie o 09.58 h japonského času (01.58 h SELČ) malo epicentrum asi 320 kilometrov severovýchodne od Tokia, pri brehoch japonského hlavného ostrova Honšú. Ohnisko otrasov bolo v hĺbke asi 30 kilometrov.

      Po zemetrasení sa objavili špekulácie o prípadnej druhej jadrovej skúške od pondelka, ktorú však Japonsko, USA ani Južná Kórea nepotvrdili.
      Vysokopostavený predstaviteľ administratívy amerického prezidenta Georgea W. Busha v reakcii na novinársku otázku o možnom druhom teste povedal, že ide zrejme o falošnú správu. "Práve mi bolo povedané, že išlo o falošný poplach, zemetrasenie," uviedol predstaviteľ za podmienky zachovania anonymity.
      Severná Kórea v pondelok oznámila, že vykonala svoj prvý test jadrovej nálože. Správy o možnej druhej skúške ako prvá priniesla japonská televízia NHK.

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa štúdie počas vojny zomrelo 655 000 Iračanov
<< predchádzajúci článok
Blair bude hovoriť s Gyurcsányom o obchode a investíciach

Zemetrasenie pri japonských brehoch vyvolalo poplach z jadrovej skúšky KĽDR - diskusné fórum čitateľov