15. mája 2008

Zenit Petrohrad víťazom Pohára UEFA 2007-2008

Ruský futbalový klub Zenit Petrohrad sa stal v sezóne 2007/2008 po prvý raz v histórii víťazom Pohára UEFA. Zverenci holandského trénera Dicka Advocaata zdolali v stredajšom večernom finálovom dueli v ...

MANCHESTER 14. mája (WEBNOVINY) - Ruský futbalový klub Zenit Petrohrad sa stal v sezóne 2007/2008 po prvý raz v histórii víťazom Pohára UEFA. Zverenci holandského trénera Dicka Advocaata zdolali v stredajšom večernom finálovom dueli v anglickom Manchestri na štadióne City of Manchester pred takmer 50 000 divákmi škótsky tím Glasgow Rangers 2:0 (0:0). Po bezgólovom prvom polčase sa v 72. min gólovo presadil Igor Denisov po nádhernej uličke od spoluhráča Andreja Aršavina. V nadstavenom čase poistil triumf mužstva od rieky Neva druhým úspešným zásahom Konstantin Zyrjanov po akcii Aršavina s tureckým legionárom Fatihom Tekkem. Zenit Petrohrad sa stal po CSKA Moskva (triumf v roku 2005) druhým ruským tímom s víťazstvom v druhej najvýznamnejšej európskej pohárovej klubovej súťaži. V drese Zenitu sa z prvenstva tešili aj dvaja Slováci - brankár Kamil Čontofalský (sedel na lavičke náhradníkov) a stopér Tomáš Hubočan (do Petrohradu prestúpil až vo februári tohto roka, a preto nefiguroval na súpiske pre Pohár UEFA a do bojov nemohol zasiahnuť). Výsledok - finále futbalového Pohára UEFA 2007/2008: Zenit Petrohrad - Glasgow Rangers 2:0 (0:0) Góly: 72. Denisov, 90.+ Zyrjanov, ŽK: 90.+ Malafejev (Zenit), rozhodovali: Fröjdfeldt - Wittberg, Andren (všetci Švéd.), 47 726 divákov (vypredané) Zostavy: Zenit: Malafejev - Aňukov, Križanac, Širokov, Šírl - Zyrjanov (90.+ Kim Dong Jin), Timoščuk, Denisov - Fajzulin, Aršavin - Fatih Tekke Glasgow Rangers: Alexander - Broadfoot, Weir, Cuéllar, Papač (77. Novo) - Hemdani (80. McCulloch) - Whittaker (86. Boyd), B. Ferguson, Thomson, S. Davis - Darcheville Zenit, ktorý bol v nie príliš zaujímavom prvom polčase predsa len lepším tímom, nastúpil na hrote s tureckým legionárom Fatihom Tekkem, ktorý nahradil potrestaného kanoniera Pogrebňaka. V bránke dostal príležitosť reprezentant Ruska Viačeslav Malafejev, slovenský gólman Kamil Čontofalský zostal na lavičke náhradníkov. Hráči škótskeho veľkoklubu pôsobili aj vďaka nabitému programu z posledných dní trochu unaveným dojmom, boli pasívni, opatrní, snažili sa vychádzať zo zabezpečenej obrany. Naproti tomu futbalisti od rieky Neva nevedeli dlho nájsť účinný recept na defenzívny val "jazdcov". V 12. min český legionár Šírl vyskúšal z priameho kopu pozornosť brankára Neila Alexandera, na konci úvodnej polhodiny pohrozil tvrdou strelou spoza šestnástky Aňukov. Škóti odpovedali až v 37. min, Whittaker však hlavičkoval nad brvno Malafejevovej svätyne. Vzrušenie v hľadisku priniesla 45. minúta. Prihrávka Fatiha Tekkeho skončila na ruke glasgowského obrancu Broadfoota v pokutovom území, ale švédsky hlavný arbiter Peter Fröjdfeldt neukázal na "biely bod". Hneď na začiatku druhého polčasu, ktorý bol živší, rýchlejší z oboch strán a pre divákov atraktívnejší, sa situácia s rukou v šestnástke zopakovala aj na druhej strane. Najskôr jediný vysunutý hrot Rangers Darcheville mieril z uhla iba do Malafejeva, následne však kapitán Ferguson nastrelil žrď a následne zasiahla lopta po jeho dorážke ruku protihráča, ale jedenástka sa nekopala. V 63. min Whittakerov pokus zrážal Križanac na rohový kop. O minútu na to sa už mohol meniť bezgólový stav. Rýchlonohý Aršavin prenikol, brankár Glasgowa Alexander situáciu podcenil, keď vybehol ďaleko za šesnástku, útočník Zenitu ho obišiel, ale jeho mäkký oblúčik vyhlavičkoval z bránkovej čiary bosniansky obranca Papač. V 72. min sa však ruská menšina v hľadisku štadióna, na ktorom hráva anglický klub Manchester City, tešila z vedúceho gólu. Aktívny Aršavin poslal nádherne do uličky nabiehajúceho Denisova, ktorý bez problémov prekonal Alexandera - 1:0. Onedlho mal na kopačke druhý úspešný zásah Zyrjanov, v dobrej pozícii však prestrelil. Kormidelník "jazdcov" Walter Smith zareagoval na nepriaznivo sa vyvíjajúci finálový duel tromi striedaniami so snahou vynútiť si aspoň predĺženie. Škótsky tím si však vyloženú príležitosť na vyrovnanie nevypracoval, nakopávané lopty do šestnástky Zenitu napokon neviedli k úspechu. Naopak, vo štvrtej minúte nadstaveného času akciu Fatiha Tekkeho a jeho presnú prihrávku zužitkoval zblízka Zyrjanov - 2:0. Na štadióne po záverečnom hvizde arbitra Fröjdfeldta mohol vypuknúť ruský gejzír radosti. Veľkú radosť neskrýval ani kouč Zenitu Dick Advocaat, ktorý paradoxne sedel pred piatimi rokmi ešte na lavičke Glasgowa Rangers. SITA